DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

Dennú potrebu, ktorý občan potrebuje. Dokáže ovplyvniť, dokáže sa uskromniť, ale výdavky, ktoré bude musieť dať na energiu, tam to nepôjde a to je 25-28% (zdraženie, pozn.). Tieto sa odrazia na doprave, čo sa počíta podľa ekonómov 8-10% (zdraženie, pozn.).

Ivan Gašparovic, Iveta Radicová, Richard Sulík - 10.01.2011
Nepravda


SITA informuje: "Budúcoročné ceny elektrickej energie pre domácnosti vzrastú viac ako schválil regulačný úrad, o spomínaných 4,82%."

"Domácnosti zaplatia od nového roka za dodávku zemného plynu v priemere o 4,47% viac ako v roku 2010. Domácnosť, ktorá používa plyn len na varenie pri priemernej ročnej spotrebe 600 kilowatthodín, si tak v budúcom roku priplatí 1,3 eura. Mesačne teda 11 centov. Domácnosť, ktorá používa plyn aj na ohrev vody a ročne spotrebuje 12 tisíc kilowatthodín, si priplatí 20 eur, mesačne teda zhruba 1,7 eura. Domácnosť, ktorá používa plyn aj na kúrenie a ročne spotrebuje zhruba 30 600 kilowatthodín, zaplatí v budúcom roku asi o 52 eur viac. Mesačne sa tak domácnosti, ktorá plynom aj kúri, zvýšia na základe rozhodnutia regulačného úradu náklady o zhruba 4,4 eura."

"Domácnostiam sa v budúcom roku zvýši aj cena tepla, a to v priemere o 6%."


Ako sa premietne zvýšenie cien energií do dopravy sa nám nepodarilo overiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.01.2011
success
error