DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

...ja som hovoril (na tlačovej konferencii, pozn.) o tom, čo treba robiť po voľbách a o spoločenskom fenoméne, ktorý treba odstrániť. Nevyhnutne. Nemenoval som ľudí. Naopak, A ja som menoval, že česká vláda v roku 2006 prijímala podobné opatrenia, bola to ešte vláda Topolánkova.

Ivan Mikloš vs. Vladimír Meciar - 27.12.2010
Pravda

Mečiar na spomínanej tlačovej konferencii hovoril o tom, že štátne orgány by mali vypracovať programy boja proti korupcii a mali by „usmerniť konanie tak, aby v priebehu rokov 2010 až 2013 bolo možné Slovenskú republiku zaradiť medzi krajiny s najnižšou mierou korupcie“. Hovoril o troch zásadách: väčšia prevencia, otvorenosť a trestnosť. Mečiar uvádzal preverovanie úradníkov na detektore lži, prípadný zákaz na desať rokov pôsobenia v štátnej správe, nutnosť prerobenia procesov verejného obstarávania, postavenie Úradu pre verejné obstarávanie, verejná kontrola obstarávaní, zákaz tajných zmlúv medzi štátom a firmami účastniacich sa súťaží...

Mečiar hovoril na TB o „predlohách, ktoré boli urobené v Českej republike 25. októbra roku 2006, keď vláda prijala protikorupčný program, ale nerealizovala z politických dôvodov nestability“. Aplikovať z neho sa podľa Mečiara dá 80 percent.

Jedná sa o tento dokument: "Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2006 až 2011 (příloha k usnesení vlády ze dne 25. října 2006 č. 1199)"

Dátum zverejnenia analýzy: 11.04.2010
success
error