ĽS-HZDS
Nakoniec, predseda vlády tiež priznal nevyhnutnosť tejto témy (znižovanie korupcie, pozn.), ale až na stretnutí s Americkou obchodnou komorou.
Podobne ako Mečiar na Ficove stretnutie so zástupcami Komory reagovali napríklad aj Hospodárske noviny- Američania kritizovali spôsoby akým u nás prebiehajú verejné obstarávania a Fico potom sľúbil, že aj na základe ich skúseností budúca vláda pripraví lepší zákon. (Zaujímavé je, že na stránkach Úradu vlády pri informácií o tomto stretnutí zmienka o korupcii či spolupráci na príprave zákona o verejnom obstarávaní chýba.)
Centrálne obstarávanie malo byť pôvodne súčasťou aj programového vyhlásenia vlády, ale keďže "koaliční partneri uprednostňujú všeobecnejší záväzok týkajúci sa efektívneho využívania verejných zdrojov", ako vtedy napísal Fico k návrhu vyhlásenia, nakoniec sa do neho nedostalo. Na tlačovej konferencii z 11.6.2008 Fico hovorí, že „Opätovne sme dnes otvorili otázku centrálneho verejného obstarávania, kde vidíme veľké možnosti. Je veľmi ťažké dosiahnuť primeranú dohodu a pravdepodobne v tejto sfére bude treba použiť mocenské politické nástroje, aby sa dohoda o centrálnom verejnom obstarávaní dala v nejakom rozumnom čase aj dosiahnuť.“ O centralizovanom verejnom obstarávaní hovoril v rozhovore Hospodárskych novín 11.6. 2007 aj minister Ján Počiatek:
Otázka HN: "Existuje nejaká koncepcia, na základe ktorej sa bude postupovať v blízkej budúcnosti?"
Odpoveď Počiatka: "Tvoríme ju. Máme už hotové určité návrhy, čakáme však na to, kým sa dokončí koncepcia informatizácie spoločnosti. V rámci toho chceme zaujať komplexnejšie stanovisko k viacerým veciam, ako je centrálne verejné obstarávanie a množstvo ďalších podporných systémov, o ktorých si myslíme, že by mali byť zahrnuté v reforme verejnej správy."
Náčrty protikorupčných opatrení, aj keď vo veľmi nejasnej rovine, obsahuje aj programové vyhlásenie vlády, podpísané aj Vladimírom Mečiarom.