DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Oni hovoria o nejakých 400 miliónoch eur. Viete čo je 400 miliónov eur? To je mucha pre psa. To je nič. To je 12 miliárd korún. To máte na 12 kilometrovú diaľnicu v ťažkom teréne.

Ján Figel vs. Robert Fico - 20.12.2010
Zavádzajúce

Z medializovaného výskumu Ředitelstva silnic a dálnic ČR vyplýva, že priemerná cena diaľnic vo vybratých európskych krajinách sa pohybuje v rozmedzí 6-13 mil. EUR v pahorkatinách, 12-26 mil. EUR v hornatom teréne, 23-70 mil. EUR pri stavbe tunelov a 24-79 mil EUR pri budovaní mostov.

Robert Fico uvádza príklad, kedy km diaľnice stojí 33 miliónov eur. Príklad je v porovnaní s inými vybratými európskymi diaľničnými úsekmi v ťažkom teréne predražený. Aby bol primeraný musel by sa týkať stavby tunelov, prípadne mostov. Zo sumy 400 miliónov eur je vo vybratých európskych krajinách možné v ťažkom teréne postaviť 15 - 33 km diaľnic.

Priklad je tiež zavádzajúci v súvislosti v akej je spomenutý. R. Fico ho rozoberá v kontexte výstavby všetkých diaľnic na Slovensku. Vláda a J. Figeľ zmienuje túto sumu v súvislosti s výstavbou diaľničného tunelu Višnové. Celkovo má podľa Figeľa ísť v najbližšom období na výstavbu diaľnic, ako uviedol v relácii, 2,2 mld eur.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.12.2010
success
error