DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

(Moderátorka: Zrušili ste výstavbu diaľnice zo Žiliny do Martina, ktorá sa mala teda začať na jar roku 2011. Všetko zatiaľ dobre hovorím, hej?) Nezastavili sme, skôr sa mení prístup, ktorý predtým znamenal dominanciu PPP formy, ktorá je naozaj náročná, drahá a komplikovaná a bola aj svojim svojím spôsobom blokovaná hlavne v tej časti prvého balíka, ktorá mala byť od Martina do Prešova.

Ján Figel vs. Robert Fico - 20.12.2010
Zavádzajúce

De facto sa výstavba nezastavila, pretože ešte ani nezačala,doteraz sa vykonávali len prípravné práce. V prípade prvého balíka PPP vypršala platnosť koncesnej zmluvy a teda zanikla. V prípade tretieho sa vláda rozhodla stavať tento úsek pomocou inej formy financovania ako PPP, s tým, že tunel Višňové sa má začať stavať budúci rok. Napríklad z prvého balíka PPP už prebieha verejná súťaž na výstavbu 18,5 km úseku D1 Hubová-Ivachnová ako uvádza stránka. Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. 

Avšak vzhľadom na skutočnosť, že boli zrušené obidva balíky PPP projektov z ktorých sa úsek Martin - Prešov skladal a je nutné rozbehnúť nové tendre, ktoré výstavbu diaľnice zdržia, je zavádzajúce konštatovať, že výstavba diaľnice nebola zastavená. 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.12.2010
success
error