DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Dokonca aj Nemecko má isté obmedzené možnosti z hľadiska príjmu a práce dôchodcov (možnosť zamestnávateľa dať pracovníkovi výpoveď ak dovŕši dôchodkový vek, pozn.) Podobne sú to Francúzi a naše okolie. Češi...

Odporúcania Európskej komisie a vývoj nezamestnanosti na Slovensku - 03.06.2013
Zavádzajúce


Je pravdou, že v Nemecku pracovný pomer je obmedzený vekom pracovníka. Nie je však pravdou, že v Českej republike by bolo stanovené obmedzenie práce dôchodcu. Takéto obmedzenie nie je ani v prípade zamestnanca štátnej/verejnej správy v Českej republike. Informácie o Francúzsku sa nám nepodarilo dohľadať. Výrok ako celok hodnotíme ako zavádzajúci. 


Návrh ktorý spomína Richter aby zamestnávateľ mal možnosť prepustiť zamestnanca pre dôchodkový vek, by mal platiť pre všetkých zamestnancov tak vo verejnej/štátnej správe, ako aj v súkromnej. Tento návrh je pôvodne návrhom SDKÚ-DS, ktoré navrhovalo novelu zákonníka práce v znení:

"Navrhujeme, aby sa do výpovedných dôvodov doplnila fakultatívna možnosť dať výpoveď zamestnancovi aj z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku. Je to možnosť, nie nutnosť. Vytvorí sa tak priestor pre nástup mladších zamestnancov na uvoľnené pracovné miesto, keďže uvoľňovaný pracovník má zabezpečený príjem prostredníctvom dôchodku. Je na zvážení zamestnávateľa či túto možnosť využije, alebo nie."

O návrhu SDKÚ-DS informovala aj SITA 31. mája 2013. S týmto návrhom nesúhlasili SaS, OĽANO a Most-Híd. Podobný návrh plánuje aj minister práce Richter, ktorý však ešte nepredložil návrh úpravy.

Portál Eures uvádza pracovné podmienky v európskych krajinách.
V Nemecku pracovný pomer na dobu určitú končí vtedy, keď dosiahne zamestnanec dôchodkový vek. 
Portál Eures neuvádza v prípade Francúzska možnosť obmedzenia možnosti práce resp. ukončenia pracovného pomeru  dôchodcu, podobne je tomu tak aj v Českej republike.

Ani český zákonník práce neuvádza možnosť výpovede zo strany  zamestnávateľa kvôli veku zamestnanca. Dôvody výpovede uvádza § 52. 

V prípade len štátnych zamestnancov je situácia nasledovná:

Nemecko slúžilo ako inšpirácia pre návrh zákona skupiny poslancov KDH o vylúčení zamestnancov štátnej/verejnej správy z nároku na starobný dôchodok.

TASR, 24. januára 2013:
"Podľa zákona o štátnych úradníkoch v Nemecku, v mesiaci, keď štátny úradník dovŕši dôchodkový vek, musí opustiť štátnu službu. Takýto zákon platí vo všetkých spolkových krajinách,"uviedla ako jeden z argumentov navrhovateľka zákona M.Gibalová.

Správa EK o dôchodkovom systéme úradníkov z februára 2012 uvádza (s. 11):

"Tretina členských štátov stanovila vek, v ktorom sa končí výkon funkcie alebo pracovný pomer štátneho zamestnanca, na 63 alebo 65 rokov; v deviatich členských štátoch nie je pre zamestnancov vo verejnej službe stanovený žiadny vekový limit."


Ako vidieť z grafu, ktorý je uvedený v sprave EK, v prípade Slovenska a Česka nie je žiadny vekový limit v prípade štátnych zamestnancov. Francúzsko sa do prieskumu nezapojilo.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.06.2013
success
error