DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

Už dnes nikto nehovorí o existenčnom riziku ohľadom eura, nikto už nehovorí o tom, že eurozóna sa rozpadne, alebo euro ako spoločná mena skolabuje.

Odporúcania Európskej komisie a vývoj nezamestnanosti na Slovensku - 03.06.2013
Zavádzajúce

Je pravda, že odborná verejnost sa menej venuje téme rozpadu eurozóny a kolapsu eura ako v roku 2012, kedy na príklad uznávaný nemecký magazín Spiegel 13. augusta 2012 vo svojom clánku informoval:

"Banks, companies and investors are preparing themselves for a collapse of the euro."

Z dostupných informácií, je zrejmé, že ešte špekulácie o rozpade resp. dalšom fungovaní eurozóny stále pokracujú. Výrok hodnotíme preto ako zavádzajúci.

Howard Dawies bývalý predsada Financial Services Authority a bývalý zástupca guvernéra Bank of England a v súcasnosti profesor na Sciences Po v Paríži vo svojom blogu vo Financial Times 29. apríla 2013 tvrdí, že eurozóna je stále zranitelná.
"The situation is not stable. While politicians continue to talk of ever-closer union, the financial markets are singing a different tune in counterpoint. The risk is that another Cyprus-style shock will cause a reappraisal of sovereign risk, or that the German election will not produce a more responsive and forthcoming government."

Renomovaný nemecký ekonóm Joachim Starbatty na konferencii 14. apríla 2013 euroskeptickej politickej strany Alternative  für Deutschland  [Alternatíva pre Nemecko], o ktorej informoval britský The Guardian vyzýva k rozpusteniu eurozóny.
"One of Germany's most eminent economists has called for the swift dissolution of the eurozone in its present form, arguing that the vision of a united Europe is in danger of imploding if debt-ridden countries are not shown the door.We are pro-Europe – we want to save it, and the only way to do that is to either dissolve or consolidate the eurozone. It is not, nor will it in its current form, bringing the peace and unity that its creators promised." 

Charles Dumas predseda Lombard Street Research v Londýne sa pre NY Times vyjadril (18. marca 2013), že krajiny by sa mali zmierit so zlyhaním eura, a vrátit sa k národným menám. 

"The euro was a straightforward wrong turn for Europe. Euro zone countries should accept the reality of its failure and revert to national currencies that permitted faster growth in the past."

Dátum zverejnenia analýzy: 02.06.2013
success
error