DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Pred všetkými na tripartite povedal (predstaviteľ RUZ, pozn.) a úplne jasne, áno samozrejmá vec, Zákonník práce nemá vplyv na zamestnancov.

Diskusia o nezamestnanosti a dalších aktuálnych témach - 27.05.2013
Nepravda

Podobný výrok o vyjadreniach predstaviteľov zamestnávateľov k zákonníku práce sme overovali už v minulosti (O5M12, 27. január 2013; O5M12 13. januára 2013; O5M12 28. októbra 2012).

Ján Richter opakovane nehovorí pravdu. Dokazuje to Záznam z Hospodárskej a sociálnej rady (20.8.2012, .docx), ktorý uvádza stanovisko RÚZ takto:

"Stanovisko za RÚZ predniesol pán Jusko, ktorý uviedol, že realizácia podstatných zmien v pracovnom práve je v súčasnom období nevhodná. Podnikateľský sektor bude musieť v nasledovnom období absorbovať tlaky spôsobené prijatím nevyhnutného konsolidačného balíčka, v dôsledku ktorého dôjde k zvýšeniu daňového a odvodového zaťaženia, čo spôsobí podnikateľom podstatné náklady. Zamestnávatelia považujú Zákonník práce za predpis, ktorý ma hlboké dopady na konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Slovensko by preto malo v tejto situácií uvažovať skôr nad ďalším zlepšovaním regulačného prostredia s cieľom podpory vytvárania pracovných miest prostredníctvom domácich aj zahraničných investícií a nie nad oslabovaním vlastnej konkurencieschopnosti, čo predložený návrh robí. RÚZ zastáva názor, že v prípade predpisov kódexového typu je potrebná istá základná miera stability legislatívy. Posledná veľká novela Zákonníka práce, zákon č. 257/2011 Z. z. nadobudla účinnosť len 01.09.2011. Podľa názoru RÚZ je príliš skoro na hodnotenie dopadov uvedenej novely a aj z tohto dôvodu RÚZ navrhuje Zákonník práce nemeniť."
V oficiálnom stanovisku RÚZ (s.3) k novele Zákonníka práce (20. augusta 2012) sa ohľadom vplyvu na zamestnanosť píše:
"Ide o veľmi závažnú zmenu s negatívnym vplyvom na náklady podnikateľských subjektov, na podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť.Nie je od nej možné očakávať ani pozitívny vplyv na rasť zamestnanosti..."

Prezident RÚZ Mariána Jusko už koncom júla 2012 vyhlásil, že v dôsledku zmien v Zákonníku dôjsť k ohrozeniu 35 až 50 tisíc pracovných miest, následkom čoho sa zvýši nezamestnanosť na Slovensku.

RTVS, (26. októbra 2012):
"Zamestnávatelia vnímajú prijatú novelu negatívne.Podľa nich zhorší flexibilitu trhu práce a zdraží zamestnávanie. Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov: „Je nepochopiteľné, že vláda, ktorá nesie na pleciach problém riešenia 398.000 nezamestnaných, prijme takú legislatívu, ktorá riešenie tohto problému a možnosť nezamestnaných nájsť si prácu ešte viac sťažuje.“

Na nasledujúcich rokovaniach (24. septembra 2012, 9. októbra 2012) sa už Rada Zákonníkom práce nezaoberala. Novela zákonníka práce bola schválená 25. októbra 2012.

Počas rokovaní došlo k ústupkom na oboch stranách a došlo k dohodám v určitých oblastiach, ako napríklad súbeh odstupného a výpovednej doby, či problematiku nadčasovej práce. Konečný postoj zamestnávateľov bol nesúhlas s novelou Zákonníka práce.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.05.2013
success
error