DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Toto je trošku demagógia, pani poslankyňa, pretože pán Osuský, tá vec, čo sa schválila, nesúvisela s 90 dňami. Tá súvisela s tým, že pán Osuský chcel zaviesť a to sme boli zásadne proti, lebo to znižovalo ochranu prenajímateľov bytov, on chcel zaviesť to, že akonáhle ja si prenajmem byt, tak mi tam vzniká nárok na trvalý pobyt.

Súcasný hospodársky stav a vnútorné záležitosti - 20.05.2013
Pravda

Minister vnútra správne reaguje na L. Žiťňanskú, ktorá nesprávne uvádza, že "omyl" poslancov SMER-SD bol pri schválení pozmeňovacieho návrhu, ktorý mal vypustiť z novely sporný bod o povinnosti nahlasovania pobytu. V skutočnosti poslanci SMER-SD pomohli omylom schváliť pozmeňovací návrh, ktorý mal zabezpečiť, aby si obyvatelia naďalej mohli zapísať ako trvalé bydlisko aj byt, ktorý majú prenajatý na dobu neurčitú, aj bez súhlasu vlastníka. Inými slovami, pozmeňovací návrh schválený omylom poslancov SMER-SD nesúvisel s problematickým nahlasovaním pobytu po 90 dňoch.


Opozičný poslanec Peter Osuský z SaS bol predkladateľom pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o hlásení prechodného pobytu a registrácii obyvateľov Slovenskej republiky. Okrem iného navrhoval aj vypustenie sporného bodu o povinnom hlásení pobytu v zahraničí presahujúcom 90 dní. Po schválení zákona dokonca kvôli tomuto bodu predložil výzvu na vetovanie zákona prezidentovi SR.

Poslanci omylom schválili bod, ktorý navrhoval poslanec Osuský vypustiť. Poslanci aj vďaka omylu poslancov zo strany SMER-SD 14. mája schválili pozmeňujúci návrh Osuského bod č. 1, ktorý mal zabezpečiť, aby si obyvatelia naďalej mohli zapísať ako trvalé bydlisko aj byt, ktorý majú prenajatý na dobu neurčitú, aj bez súhlasu vlastníka. Hlasovanie však označili poslanci SMER-SD za chybu a vrátili zákon do druhého čítania, následne zákon schválili 16.mája 2013, bez Osuského pozmeňovacieho návrhu.

Sporný bod 2 z podmieňujúceho návrhu Osuského, o vypustení bodu 9 z novely zákona, ktorý zavádzal povinnosť nahlasovať pobyt, nebol schválený na prvý raz.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.05.2013
success
error