DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Pán minister prišiel so zákonom do parlamentu, pán poslanec Osuský práve navrhol vypustenie tohto bodu zo zákona, poslanci Smeru to vypustenie tohto bodu zo zákona dokonca schválili a potom sa spamätali, že sa pomýlili a vznikol jeden naozaj cirkus v parlamente, kde to potom zase museli do zákona vracať.

Súcasný hospodársky stav a vnútorné záležitosti - 20.05.2013
Zavádzajúce

Je pravdou, že opozičný poslanec Peter Osuský z SaS je predkladateľom  pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o hlásení prechodného pobytu a registrácii obyvateľov Slovenskej republiky. Okrem iného navrhoval aj vypustenie sporného bodu o povinnom hlásení pobytu v zahraničí presahujúcom 90 dní. Po schválení zákona dokonca kvôli tomuto bodu predložil výzvu na vetovanie zákona prezidentovi SR.


Nie je však pravdou, že poslanci omylom schválili bod, ktorý navrhoval poslanec Osuský a mal vypustiť povinnosť hlásenia pobytu. Poslanci aj vďaka omylu poslancov zo strany SMER-SD 14. mája schválili pozmeňujúci návrh Osuského bod č. 1, ktorý mal zabezpečiť, aby si obyvatelia naďalej mohli zapísať ako trvalé bydlisko aj byt, ktorý majú prenajatý na dobu neurčitú, aj bez súhlasu vlastníka. Hlasovanie však označili poslanci SMER-SD za chybu a vrátili zákon do druhého čítania, následne zákon schválili 16.mája 2013, bez Osuského pozmeňovacieho návrhu.

Sporný bod 2 z podmieňujúceho návrhu Osuského, o vypustení bodu 9 z novely zákona, ktorý zavádzal povinnosť nahlasovať pobyt, nebol schválený na prvý raz.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.05.2013
success
error