DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Róbert Madej

SMER-SD

Na druhej strane ale si povedzme, že tu sme boli kritizovaní opozíciou, že 20 mesiacov sa [ohľadom vymenovania generálneho prokurátora - pozn.] nič nerobí.

Zmeny v zákone o organizácii Ústavného súdu - 06.05.2013
Pravda

Posledné voľby do NRSR sa uskutočnili 10. marca 2012, strana SMER v nich získala 83 mandátov a zostavila vládu. Súčasná vláda je pri moci necelých 15 mesiacov.

Viacerí opoziční poslanci sa počas tohto obdobia vyjadrovali na adresu (ne)vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Lucia Žitňanská z SDKÚ sa 18. júna 2012 vyjadrila, že za obštrukciami ohľadne voľby generálneho prokurátora je strana SMER-SD. 

Začiatok roka 2013 ovplyvnila hlavne ústavná sťažnosť Jozefa Čentéša z dňa 3. januára 2013, ktorú podal proti rozhodnutiu prezidenta nevymenovať ho za generálneho prokurátora. Opozícia aj z tohto dôvodu iniciovala zasadnutie mimoriadnej schôdze, ktorej program však NRSR 16. januára neschválila. Za program nehlasovali práve poslanci strany SMER.

Ďalšia mimoriadna schôdza NRSR o obžalovaní prezidenta sa konala 14. februára 2013. Lucia Žitňanská však požiadala o prerušenie schôdze s tým, že program rokovania bude presunutý na 12. marec 2013. Dôvodom bol odchod poslancov SMER z rokovacej sály po vystúpení Pavla Pašku. 12. marca 2013 sa teda uskutočnila ďalšia mimoriadna schôdza o obžalobe prezidenta pre nevymenovanie Jozefa Čentéša. Poslanci zo strany SMER sa jej však nezúčastnili.

Aj keď Madej uvádza, že vláda bola kritizovaná opozíciou ohľadne generálneho prokurátora o päť mesiacov viac, ako to je v skutočnosti, výrok považujeme za pravdivý, keďže jeho podstatou je kritika vlády za nečinnosť a obštrukčné metódy.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.05.2013
success
error