DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Vy ste totiž mali deficit aj v roku 2011. Áno, je to normálne, bol deficit. Lebo zatiaľ v histórii Slovenska bol, len po páde vlády v októbri a na základe situácie na medzinárodných finančných trhoch, Slovensko nebolo prvýkrát v histórii možno od Mečiara schopné financovať seba sa. Nebolo schopné ísť si požičať. Tak rezort financií musel použiť takzvané hotovostné rezervy, ktorými disponuje naša agentúra pre vedenie dlhu.Tieto rezervy sme museli a začal s tým dokonca Mikloš hneď v prvých mesiacoch , museli sme ich dotankovať. Museli sme si požičať na to, aby sme ich dostali na patričnú úroveň. Čiže dve miliardy opticky sú v roku 2012.Ono je to dlh za rok 2011, len dofinancovanie roku 2012.

Politické a ekonomické témy roku 2013 - 29.04.2013
Pravda

Je pravdou, že v roku 2011 hospodárila vláda s deficitom, Štatistický úrad uvádza jeho hodnotu 4,8%.

Minister tiež správne uvádza, že Slovensko si nebolo schopné požičať na finančných trhoch. Podľa článku denníka SME uvádza Charles Robertson, analytik investičnej spoločnosti tri hlavné dôvody: 
1) zahraniční investori sa na Slovensko pozerajú v regionálnom kontexte (Česko, Maďarsko)
2) vývoj na finančných trhoch s dôrazom na vtedajšiu situáciu v Taliansku a Grécku
3) fakt, že európske banky v danom období nakupovali menej dlhopisov

Čo sa využitia a dofinancovania štátnych rezerv týka, z rozhovoru denníka SME (14. november 2012) s Danielom Bytčánkom, riaditeľom Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity vyplýva, že Slovensko bolo nútené využiť časť štátnych rezerv, ktoré museli byť následne v ďalšom roku doplnené: "Minulý rok (pozn. - 2011) sme potrebovali 8,5 miliardy eur, ale dlhopisy sme predali len za 6,5 miliardy. Chýbajúce dve miliardy sme si požičali z pokladnice. Tento rok sme si tak museli požičať viac, aby sme peniaze do pokladnice vrátili..."

Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.04.2013
success
error