DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

Keď sa volí NKÚ tak je verejná voľba. Vždy vstane niekto zo Smeru a povie, že nevyhnutne potrebuje tajnú voľbu. A vždy im to prejde len ich hlasmi. Ani jeden hlas opozície. Verejnú voľnu vždy odhlasovala opozícia, vždy bola za verejnú voľbu. Smer bol vždy proti.

Politické dianie na Slovensku - 15.04.2013
Zavádzajúce

17. mája 2011 v NRSR bola zákonom 153/2011 Z.z. schválená novela zákona o rokovacom poriadku. Tá menila zákon o Najvyššom kontrolnom úrade, keď vypustila povinnosť tajnej voľby. Voľba je teda verejná, pokiaľ sa na tajnej voľbe na návrh najmenej 15 poslancov neuznesie NR SR. V každej voľbe šéfa NKÚ poslanci SMER-SD navrhli uznesením tajnú voľbu. Uznesenie bolo vždy prijaté.


Pavol Frešo však nie je presný ak uvádza, že ani jeden hlas opozície nehlasoval za tajnú voľbu. V prípade prvej voľby to boli až 4 opoziční poslanci, 3 z Oľano a jeden poslanec z KDH. V druhej voľbe to už bol len jeden poslanec za Oľano. V posledných dvoch voľbách už nikto z opozície nehlasoval za tajnú voľbu. Vzhľadom na túto nepresnosť výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Čl. I
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky sa mení a dopĺňa takto:

V § 39 odsek 8 znie:
(8) Tajne sa hlasuje v prípadoch ustanovených ústavou alebo ak sa na tom na návrh najmenej 15 poslancov bez rozpravy uznesie národná rada. Taký návrh sa podáva najneskôr do začiatku rokovania o tomto bode programu schôdze národnej rady."

Táto zostala zachovaná a je súčasťou aktuálneho (k 16. aprílu 2013) znenia Zákona o rokovacom poriadku.

Článok III. tej istej novely uvádza, že v zákone č. 39/1993 Z.z. o Najvyššom kontrolnom úrade sa vypúšťa povinnosť tajnej voľby (§ 8).
"Čl. III
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky
sa mení takto:
V § 8 ods. 2 sa vypúšťajú slová "tajným hlasovaním".


Pred touto novelou § 8 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/1993 Z.z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky pritom uvádzal (.pdf): "Predsedu a dvoch podpredsedov volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky tajným hlasovaním." 

Uvádzame výpočet volieb šéfa NKÚ:

26. júla 2012 sa uskutočnila štvrtá schôdza Národnej rady, počas ktorej prebehla prvá voľba predsedu NKÚ vo volebnom období 2012-2016. Opoziční poslanci pri hlasovaní o tom, aby sa voľba uskutočnila tajným hlasovaním, väčšinou hlasovali proti návrhu. Jedine traja poslanci hlasovali za návrh, konkrétne Mikuláš Huba a Miroslav Kadúc z Oľano a Ján Hudacký z KDH.

Druhá voľba sa uskutočnila 18. septembra 2012 na siedmej schôdzi. Pri hlasovaní o tajnej voľbe hlasoval z opozičných poslancov za návrh len poslanec Miroslav Kadúc z Oľano.

Tretia voľba prebiehala 11. decembra 2012 počas 11. schôdze. V tomto prípade žiadny opozičný poslanec nehlasoval za tajnú voľbu.

Posledná štvrtá voľba sa uskutočnila 14. marca 2013 na 16. schôdzi, počas ktorej taktiež ani jeden opozičný poslanec nehlasoval za tajnú voľbu.  

Poslanci SMER-u pritom vo všetkých štyroch hlasovaniach ani raz nehlasovali proti návrhu.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.04.2013
success
error