DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Teraz sa chystajú Severní Kórejci spustiť jednu technologickú fosíliu, proste jednu ruinu opäť do prevádzky. Budú musieť nie pustiť chladiaci systém, na novo postaviť, lebo oni zbúrali tú chladiacu vežu. To je grafitový reaktor, ktorý je technologickou hrozbou.

USA, Cína , Rusko a Kórea - 03.04.2013
Pravda

Je pravdou, že jediný reaktor Severnej Kórei, ktorý bol schopný produkovat plutónium, bol v roku 2007 odstavený a v roku 2008 bola znicená chladiaca veža, bez ktorej reaktor nedokáže fungovat. Túto vežu alebo iné chladiace zariadenie budú musiet postavit nanovo. Po 3-4 rokoch od spustenia by Severná Kórea dokázala skonštruovat dve atómové bomby. USA považuje rozhodnutie obnovenie cinnosti reaktora za nebezpecné a neakceptovatelné.

Pyongyang v utorok 2. apríla 2013 ohlásil opätovné spustenie grafitového reaktora v meste Yongbyon. Podla jadrového vedca Siegfrieda Heckera zo Stanfordskej university, by spustenie reaktora znamenalo, že o 3-4 roky by bola Severná Kórea nadobudnút dostatok plutónia na zostrojenie dvoch atómových bômb. Podla pozorovatelov a odborníkov by obnovenie plnej prevádzky jadrového reaktora mohlo trvat približne šest mesiacov. Predstavitelia USA vyhlásili, že opätovné spustenie reaktora je hrozbou, nebudú akceptovat opakované porušovanie dohôd.

CCN, 3 apríla 2013:

"The bottom line is simply that what Kim Jong Un is choosing to do is provocative. It is dangerous, reckless. The United States will not accept the DPRK (Democratic People's Republic of Korea) as a nuclear state," State of Secretary Kerry said."

Reaktor v meste Yongbyon, ktorý bol schopný produkovat plutónium nevyhnutný na výrobu atómovej bomby, bol vypnutý v roku 2007 ako súcast medzinárodných vyjednávaní. V júni roku 2008 bola ako súcast dohody znicená chladiaca veža. Olli Heinonen, v minulosti šéf oddelenia bezpecnosti v Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu pôsobiacej pod Spojenými Národmi (UN), potvrdil, že Severná Kórea musí bud postavit novú chladiacu vežu, alebo postavit podzemné chladiace zariadenie.

Predstavitelia Severnej Kórei netaja, že okrem využitia na elektrickú energiu, plánujú obnovit atómový program pre svoju bezpecnost. Podla pozorovatelov, v skutocnosti môže íst o dalšie vyjednávaciu stratégiu Pyongyangu, s cielom vytvorit priestor na dalšie úlavy pre totalitný režim a predovšetkým potravinovú pomoc, ktorú krajina potrebuje. 

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2013
success
error