DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Tým severným Kórejcom vtedy (počas Kórejskej vojny - pozn. Demagog.sk) nikto naozaj neubližoval. Treba povedať, že nie Američania a Mc Arthur.

USA, Cína , Rusko a Kórea - 03.04.2013
Nepravda

Počas útoku a invázie Severnej Kórei americká armáda opakovane bombardovala mestá, v ktorých dochádzalo k civilným obetiam, nedá sa preto povedať, že severným Kórejcom nikto neubližoval. Pri vylodení v Inchone potrebovali Američania zaistiť ostrov Wolmi, ktorý bombardovali bez ohľadu na civilné obete. 

Južná Kórea má na svedomí väčšie množstvo činov a rozhodnutí, ktoré by sa dnes hodnotili ako vojnové zločiny. V roku 2005 bola v Seoule vytvorená Komisia pre pravdu a zmierenie, ktorá otvára históriu krajiny posledného storočia a skúma príprady, ktoré boli propagandou označené za zločiny druhej strany. Zaoberá sa až 1200 prípadmi, ktoré sa odohrali počas Kórejskej vojny, a odhaduje spolu 100 000 obetí, za ktoré je zodpovedná Južná Kórea.

Medzi najbrutálnejšie patrí masaker Bodo League, ktorý začal ešte pred otvorenou vojnou, kedy Južná Kórea popravovala prívržencov komunizmu v krajine, ale aj vojnových zajatcov pri ústupe zo Severnej Kórei. Väzni boli popravení bez súdu.

Podľa článku v Syndey Morning Herald z 15. 11. 2008, ale aj BBC z 21. 4. 2000, Američania a generál MacArthur o tomto masakre vedeli, nevyvinuli však jednoznačnú a dostatočnú snahu na zastavenie brutálneho správania.

Ďalším príkladom je aj masaker v Ganghwe v januári 1951, kde zahynulo podľa odhadov 200 až 1300 obyvateľov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2013
success
error