DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Ten režim je hrozbou, pretože opakovane bez akáhokoľvek dôvodu vyvoláva ozbrojené šarvátky. Delostrelecké útoky na juhu kórejskej nejakej pozície. Potopenie juhokórejskej lode. Podkopávajú sa tunely, proste severokórejskí agenti sa dokonca dopúšťajú vrážd., proste v zahraničí.

USA, Cína , Rusko a Kórea - 03.04.2013
Pravda

Výrok Františka Šebeja hodnotíme ako pravdivý, nakoľko medzi KĽDR a Južnou Kóreou od uzatvorenia prímeria v roku 1951 pravidelne kulminuje napätie často sprevádzané vojenskými provokáciami i otvorenou agresiou.

Severná Kórea v minulosti opakovane delostrelecky útočila na juhokórejské vojenské i civilné pozície na ostrove Jonpjong. 23.11.2010 si takýto útok vyžiadal životy dvoch juhokórejských vojakov, zranených bolo ďalších minimálne 15 vojakov i civilistov a zničených približne 70 domov. 

Medzi Severnou a Južnou Kóreou sa od uzatvorenia prímeria taktiež odohralo mnoho námorných potýčok. Známy je prípad z mája 2010, kedy severokórejské torpédo potopilo juhokórejskú fregatu Cheonan. Severokórejský režim odmietol zodpovednosť za tento útok, avšak medzinárodný vyšetrovací tím potvrdil jeho zodpovednosť za tento nevyprovokovaný akt agresie, ktorý si vyžiadal životy 46 juhokórejských námorníkov a zrejme i severokórejských samovražedných útočníkov.

V minulosti severokórejský režim budoval i invázne tunely, alebo "tunely agresie" ako ich pomenovala juhokórejská tlač. Ide o podzemné tunely vedúce popod deminitarizovanú zónu na juhokórejské územie, ktoré mali slúžiť pre prekvapivý útok. Takzvaný "tretí tunel agresie" viedol až takmer ku Soulu. Zatiaľ posledný, štvrtý tunel, bol objavený v roku 1990. Dodnes však existujú podozrenia, že tunelov bolo vybudovaných a zatiaľ neobjavených oveľa viac.

Čo sa týka vrážd, ktorých sa podľa poslanca Šebeja dopúšťajú severokórejskí agenti v zahraničí, dokázaných prípadov je mnoho:
  • január 1968: 31 ťažko vyzbrojených severokórejských agentov preniklo do Soulu s cieľom zavraždiť juhokórejského prezidenta Park Čong-hiho. Ten prežil, avšak o život prišlo 7 juhokórejských občanov a 28 atentátnikov.
  • december 1969: juhokórejské lietadlo uniesli severokórejskí agenti a donútili ho pristáť v Pchjongjangu, cestujúcich režim vzal ako rukojemníkov. Po dvoch mesiacoch bola väčšina z nich prepustená, o osude zvyšných dvanástich sa dodnes nič nevie.
  • august 1974: Pri ďalšom neúspešnom severokórejskom atentáte na juhokórejského prezidenta Park Čong-hiho je zabitá jeho manželka.
  • október 1983: 17 vysokých juhokórejských predstaviteľov, vrátane niekoľkých členov vlády, bolo zabitých pri výbuchu bomby v hlavnom meste Barmy, dnes Mjanmarska. Barmský súd vyhlásil, že išlo o severokórejský komplot.
  • november 1987: Lietadlo juhokórejskej spoločnosti Korean Air smerujúce z Bagdadu do Soulu explodovalo za letu nad Bengálskym zálivom, zahynulo 115 pasažierov a celá posádka. Juhokórejský súd odsúdil za umiestnenie bomby do lietadla severokórejského špióna. Ďalší podozrivý Severokórejčan spáchal samovraždu.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.04.2013
success
error