DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

A dokonca ste poslednou voľbou, ktorú tak obhajujete, tá bola predsa medzi tým, než ústavný súd vyhlásil, že ten spôsob je neústavný a medzi tým, než bolo doručené uznesenie súdu do parlamentu.

Výrocie vlády Roberta Fica - 11.03.2013
Zavádzajúce

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (O5M12, 20. januára 2013)

Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože je síce pravdou, že voľba J. Čentéša (tajná voľba) prebehla ešte pred tým, než rozhodnutie súdu bolo všeobecne záväzné, no P. Kažimír však nesprávne poukazuje, že spôsob voľby uznal Ústavný súd ako neústavný resp. nezákonná. Tajná, ako aj verejná voľba je podľa rozhodnutia Ústavného súdu v súlade s ústavou.  

Zastupujúci GP Tichý a 35 opozičných poslancov 30. mája. 2011 podali návrh na ÚS, aby rozhodol o neplatnosti koaličnej novely rokovacieho poriadku, ktorá mala priniesť zmenu voľby nového generálneho prokurátora z tajnej na verejnú. 15. júna 2011 vydal Ústavný súd predbežné rozhodnutie o pozastavení verejnej voľby prokurátora. Predseda parlamentu R. Sulík zvolal na 17. júna 2011 novú voľbu do ktorej sa zapojil V. Čentéš a tajným hlasovaním bol zvolený za generálneho prokurátora. Nález Ústavného súdu uvádza:" Nerešpektovanie rozhodnutia ústavného súdu o prijatí návrhu navrhovateľa na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti z 15. júna 2011 bolo prevažne odôvodňované tým, že v čase konania ostatných tajných volieb, t. j. 17. júna 2011, nebolo ešte rozhodnutie ústavného súdu všeobecne záväzné, keďže nebolo vydané v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, a preto sa voľba mohla uskutočniť aj podľa napadnutých ustanovení. "

P. Kažimír správne poukazuje, že voľba sa uskutočnila ešte predtým, než rozhodnutie ÚS o pozastavení účinnosti vyšlo v zbierke zákonov.V tom istom náleze však ÚS konštatuje:
"Na strane druhej bolo v súvislosti s ostatnou tajnou voľbou kandidáta na funkciu generálneho prokurátora zo 17. júna 2011 tiež zdôrazňované, že táto voľba sa uskutočnila tajným spôsobom, čím malo byť a (aj) podľa názoru ústavného súdu materiálne bolo rešpektované ratio decidendi rozhodnutia ústavného súdu o pozastavení účinnosti z 15. júna 2011."

Dva týždne po predbežnom rozhodnutí vydal Ústavný súd konečné rozhodnutie a ponechal možnosť tajnej i verejnej voľby na rozhodnutí parlamentu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.03.2013
success
error