DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

Ako niečo také, že bolo viacero kandidátov na predsedu nejakej strany a vlastne takýmto spôsobom sa vlastne udiala (po voľbách 2012, pozn.) poriadna súťaž pred očami verejnosti. Prvýkrát v histórii strán vrámci Slovenska.

Výrocie vlády Roberta Fica - 11.03.2013
Nepravda

Ak neberieme do úvahy 16. marca konajúcu sa voľbu predsedu SaS, kde súperia dvaja kandidáti na predsednícky post, a ani súťaž na predsedu strany KDH, ktorá sa udiala v roku 1991, ešte pred samostatnosťou Slovenska, tak voľba predsedu strany, v ktorej súťažili viacerí kandidáti sa udiala v roku 2010 v SNS a v roku 2007 v SMK a KDH, a taktiež v roku 1996, opäť v KDH. Nie je preto pravdou, že súťaž, ktorá prebehla v SDKÚ-DS v roku 2012, bola jedinou súťažou s viacerými kandidátmi na predsedu strany v histórii Slovenska.

SDKÚ-DS:
Prebehla v máji 2012 súťaž na predsedu strany, v ktorej mal súčasný predseda strany dvoch konkurentov L. Žitňanskú a V. Novotného. V novembri 2000 bol ako zakladateľ zvolený M. Dzurinda za predsedu SDKÚ. Predsedom zostal M. Dzurinda až do roku 2012. 

Posledný snem strany KDH v júni 2012, kde sa volil jej predseda, potvrdil v jej čele Jána Figeľa. Ten nemal v priamom súboji protikandidáta. Aj na sneme v roku 2009, kedy J. Figeľ nahradil po deväťročnom pôsobení na predsedníckej stoličke P. Hrušovského, neprebehla súťaž. V júni 2007 prebehla súťaž, keď Vladimír Palko kandidoval na predsedu KDH, snem však v tajnej voľbe potvrdil Pavla Hrušovského. Od roku 1990 do roku 2000 bol predsedom KDH J. Čarnogurský. V roku 1996 však kandidoval na podst predsedu strany M. Dzurinda, ktorý však neuspel a J. Čarnogurský zostal predsedom strany. V roku 1991 prebehla v KDH súťaž na post predsedu strany, vyzývateľom J. Čarnogurského bol J. Klepáč.

Most-Híd:
Na prvom sneme v júli 2009 bol zvolený za predsedu B. Bugár, ktorý bol jediný kandidát. Strana Most-Híd v septembri minulého roka síce nevolila kompletné predsedníctvo, delegáti však na tomto stretnutí predsa len niektorých členov tohto orgánu strany volili. 

SaS:
V poslednej dobe sa skloňuje najmä snem strany SaS, ktorý sa uskutoční 16. marca 2013. Jeho hlavnou témou je voľba predsedu. O stoličku sa pobijú Richard Sulík s Josefom Kollárom. Tento snem nie je pre média prístupný. Podľa agentúry SITA, strana SaS mala svoj kongres 28. apríla 2012. Na kongrese delegáti strany vyjadrili dôveru R. Sulíkovi. Na ustanovujúcom kongrese v marci 2009 bol zvolený zakladateľ strany R. Sulík za predsedu strany.

Takisto strana SNS si volila svojho predsedu v októbri 2012. Jediným kandidátom na post predsedu bol A. Danko. V roku 2010 však bola súťaž o post predsedu strany v SNS medzi J. Slotom a Annou Belousovovou a A. Švantnerom. Túto súťaž vyhral J. Slota. 

SMK:
Súťaž v marci roku 2007 na post predsedu SMK, na ktorej sa zúčastnili P. Csáky a B. Bugár vyhral P. Csáky. Csáky Bugárovi ponúkol funkciu čestného predsedu, ten odmietol. V júni 2009 B. Bugár a ďalší poslanci opustili SMK a založili novú stranu.

SMER-SD:
Stranu SMER-SD založil súčasný predseda strany R. Fico, doposiaľ nemal vyzývateľa o predsednícky post. Snem strany SMER, ktorý volil svojho predsedu v roku 2010 v Ružomberku, bol prístupný pre médiá. Robert Fico nemal proti sebe žiadneho kandidáta, na stoličkách podpredsedov sa zmenilo jediné meno.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.03.2013
success
error