DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

V rámci Slovenskej republiky je možné v takomto prípade (úmyselne porušenie napr. falošné etikety, firma môže prísť o licenciu, pozn.) dať návrh na Živnostenský úrad na odobratie licencie. Toto je v zákone zakotvené od roku 2005.

Kontrola potravín - 04.03.2013
Zavádzajúce

Možnosť podania návrhu na odobratie alebo pozastavenie živnosti v prípade zistenia nedostatkov alebo manipulácie pri kontrole potravín, je skutočne zahrnutá v zákone. Takáto možnosť sa však nachádzala už v zákone z roku 2002. V roku 2004 (účinnosť 2005), síce bola schválená novela zákona o potravinách, ktorá sa ale nenovelizoval možnosť podania podnetu na Živnostenský úrad. Inými slovami, je pravdou, že v zákone je možnosť podania návrhu na odobratie živnosti, ale nie je pravdou, že sa tak udialo až v roku 2004 resp. 2005. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Je pravdou, že kontrolný orgán má možnosť v prípade uloženia pokuty podať podnet na odobratie živnostenského oprávnenia alebo pozastavenie činnosti. Zákon o potravinách (konsolidované znenie) uvádza v §19 nasledovné:

"§ 19
(3) Ak v súvislosti s opatreniami podľa odseku 1 bola uložená aj pokuta, môže orgán úradnej kontroly potravín podať obvodnému úradu podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia alebo pozastavenie prevádzkovania živnosti v časti týkajúcej sa výroby a predaja potravín. Orgán úradnej kontroly potravín zároveň zašle živnostenskému úradu právoplatné rozhodnutie o uložení pokuty a odôvodnenie, prečo má byť živnostenské oprávnenie zrušené alebo prevádzkovanie živnosti pozastavené.
(4) Výroba potravín, manipulácia s nimi alebo ich umiestňovanie na trh, ktoré môžu poškodiť zdravie konečného spotrebiteľa, je osobitne závažným porušením tohto zákona a osobitných predpisov."

Možnosť potravinového dozoru podať v prípade zistení návrh na zrušenie živnosti alebo pozastavenie živnosti, sa však nachádza už v znení zákona o potravinách z roku 2002

"§ 19
(8) Orgány potravinového dozoru v rozsahu svojej pôsobnosti na základe zistení pri výkone dozoru
a) zakážu výrobu výrobkov, manipuláciu s výrobkami alebo obeh výrobkov, ktoré odporujú tomuto zákonu a potravinovému kódexu, pri preukázaní zdravotnej škodlivosti a nevhodnosti na ľudskú spotrebu na mieste znehodnotia alebo vydajú príkaz na zneškodnenie podľa osobitného predpisu,
b) zakážu používanie prístrojov a zariadení negatívne ovplyvňujúcich zdravotnú neškodnosť a kvalitu potravín,
c) podávajú okresnému úradu podnety na zrušenie živnostenského oprávnenia alebo pozastavenie prevádzkovania živnosti..."

Novelizácia zákona z roku 2004, ktorá nadobudla účinnosť začiatkom roka 2005 nemení § 19, ktorý dáva možnosť na podanie návrhu na odobratie živnosti v prípade nedostatkov alebo manipulácie. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.03.2013
success
error