DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Pri úseku, ktorý napríklad bol teraz rozhodnutý Ružomberok, pol roka vyhodnocovala Národná diaľničná spoločnosť od februára minulého roka, pol roka do leta tie ponuky, ktoré tam boli.

Deravé slovenské cesty a spomalené dialnice - 25.02.2013
Nepravda

J. Figeľ nesprávne uvádza mesiac aj čas, v ktorom sa mali otvárať a vyhodnocovať obálky ponukami. Kvôli námietkam účastníkov sa obálky otvárali až v marci 2012. Vyhodnocovanie ponúk trvalo od 5. marca 2012 do 13. júna 2012. To znamená, že medzi otváraním obálok a vyhodnotením ubehlo niečo viac ako tri mesiace a nie pol roka ako tvrdí J. Figeľ. V decembri sa nakoniec vyhodnocovali všetky ponuky ešte raz, a konečné rozhodnutie v tomto tendri bolo vo februári 2013.

Ján Figeľ hovorí o výstavbu úseku D1 Hubová-Ivachnová nazývaného aj ružomberský úsek. Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž už v októbri 2011 s tým, že obálky sa mali otvárať 16. januára 2012. Po dvoch námietkach, ktorými sa zaoberal Úrad pre verejné obstarávanie sa nakoniec obálky otvárali až 5. marca 2012.

SME, 13. júna 2012: "NDS otvárala ponuky v spomínanom tendri až v treťom termíne. Pôvodne ich plánovala otvoriť 16. januára a následne 16. februára, ale pre námietky záujemcov proti súťažným podmienkam sa tak nestalo. Až keď Úrad pre verejné obstarávanie zastavil konanie o námietkach a v ďalšom prípade Doprastav stiahol svoje výhrady, mohli byť ponuky otvorené v ďalšej náhradnej lehote 5. marca."

Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. vyradila z tendra na výstavbu vyše 15-kilometrovej diaľnice D1 Hubová - Ivachnová pri Ružomberku najlacnejšiu ponuku slovensko-talianskeho združenia HANT BA DS, a.s. a INC S.p.A v polovici júna 2012. Združenie HANT však podalo námietku a ÚVO ju v novembri 2012 zaradil späť do súťaže. Konečné vyhodnocovanie a rozhodnutie o víťazovi tendra prebehlo vo februári 2013. Tender na D1 Hubová - Ivachnová pri Ružomberku Váhostav.

V decembri 2012 sa dostala súťaž späť na začiatok, a opäť sa vyhodnocovali všetky ponuky. Trend, 28. decembra 2012:

"Súťaž na postavenie ružomberského úseku diaľnice D1 sa vracia o deväť mesiacov späť. Po sérii námietok a veľkej kontrole nariadil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) znova vyhodnotiť ponuky všetkých 7 konzorcií, ktoré má už trištvrte roka na stole. Úrad dohliadajúci na verejné tendre tak rozhodol po skončení polročnej kontroly výberu zhotoviteľa štátnej zákazky. Rozhodnutie UVO je už právoplatné."

Dátum zverejnenia analýzy: 24.02.2013
success
error