DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

máte situáciu, že sa dohodnú v podniku odborári, ktorí tam sú, so zamestnávateľom na tom, že chcú niečo odlišne od Zákonníka práce, od veľkej kolektívnej zmluvy, tak si myslím, že by sme sa mali spoľahnúť a naozaj to má dokonca ešte aj to Francúzsko, že umožňuje takéto veci, aby nekrachla firma, viete, ale aby sa nemuselo prepúšťať. To, čo už vláda v Zákonníku práce presadila a to čo v stredu poslala do parlamentu na kolektívnom vyjednávaní, ide úplne opačným smerom, pretože to jednoducho hovorí, že budeme uplatňovať rovnaké podmienky o všetkých odvetviach, na všetky firmy, v rôznej situácii.

Politické problémy uplynulého týždna - 25.02.2013
Pravda

V stredu 20.2.2013 vláda schválila novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá zavádza rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a teda aj uplatnenie rovnakých podmienok vo všetkých odvetviach. 

Kritický pohľad na zavádzanie takejto novely má aj analytička Poštovej banky Dana Špacírová, ktorá v ankete Hospodárskych novín uviedla: "Plošné stanovenie podmienok v celom odvetví môže pokriviť podnikateľské prostredie, keďže aj firmy podnikajúce v jednom odvetví sa líšia v závislosti od regiónu, zákaziek, nárokov zamestnancov či možností samotných zamestnávateľov. Mnohé podniky, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, sú dnes schopné prežiť práve na základe nižších mzdových nákladov a plošné nastavenie mzdových a ďalších pracovných podmienok by mohlo mať za následok ich likvidáciu. V ohrození by sa mohli ocitnúť najmä menšie podniky."
V prípade Francúzska má M. Beblavý pravdu, keďže
vyjednávanie dohody alebo obchodnej dohody tam môže pozmeniť podmienky dané zákonníkom práce v prospech špecifických potrieb podniku. Ide spravidla o vyjednávanie medzi odborovým zväzom a zamestnávateľom. V menších podnikoch, kde nie sú vytvorené odbory, môže miesto odboru prevziať zamestnanecká rada, prípadne poverený zamestnanec. Takto dojednaná kolektívna zmluva situáciu zamestnancov vo vzťahu k ustanoveniu zákona môže zlepšiť, ale i zhoršiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.02.2013
success
error