DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Zhodou okolností posledné vystúpenie pána prezidenta Obamu súviselo s tým, že povedal, že aj Spojeným štátom vzhľadom na vývoj ekonomiky a isté veci je nevyhnutné robiť rozvojovú politiku.

Politické problémy uplynulého týždna - 25.02.2013
Pravda

Výrok ministra Richtera hodnotíme ako pravdivý, nakoľko vystupovanie prezidenta USA proti plánovaným rozpočtovým škrtom je možné interpretovať tým spôsobom, ako to robí on.

Prezident USA je v poslednej dobe viditeľný najmä ako odporca masívnych škrtov vo verejných financiách (tzv. "sequester"), ktoré majú platiť od 1. marca a ktoré v Kongrese aj Senáte presadzujú republikáni. Uviedol to napríklad v utorok 19. februára pri vystúpení v Bielom dome, či na tlačovke po stretnutí s japonským premiérom v sobotu 23.2.:

"Obama: Naše škrty ohrozia aj iné štáty

Americký prezident Barack Obama opäť varoval republikánov, že vstup výdavkových škrtov do platnosti 1. marca poškodí americkú ekonomiku, pričom následky pocítia aj ďalšie krajiny. Tlak na kongresmanov sa pokúsil zvýšiť aj minister dopravy, ktorý upozornil, že na automatické škrty doplatí letecká doprava v USA."

Vo svojom video príhovore z 23. februára prezident USA hovorí: "our top priority as a country right now should be doing everything we can to grow our economy and create good middle-class jobs. And yet, less than one week from now, the Congress is poised to allow a series of arbitrary, automatic budget cuts that will do the exact opposite." Barrack Obama teda tvrdí, že škrtanie výdavkov ekonomike škodí a je potrebné nachádzať iné možnosti šetrenia a zároveň naštartovať ekonomický rast. Vyzýva republikánov na dialóg o vyváženom šetriacom programe - škrtať výdavky, nachádzať možnosti na šetrenie a zvyšovať dane najbohatším. 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.02.2013
success
error