DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Ja sa verejne hlásim a dlho som sa hlásil k tomu, že nesúhlasím s postupom pána prezidenta republiky v celej tej veci (vymenovania Čentéša za generálneho prokurátora, pozn.).

Procházka odchádza z KDH - 19.02.2013
Pravda

Ja pravdou, že R. Procházka sa viackrát kriticky vyjadril k postoju prezidenta nevymenovať J. Čentáša za generálneho prokurátora. Kritizoval predovšetkým argumentáciu, že J. Čentéš by podľa I. Gašparoviča mal znižovať vážnosť úradu GP. R. Procházka taktiež pripravil podanie na Ústavný súd, ktorý mal rozhodnúť o prezidentských kompetenciách v tejto otázke. Podanie na ÚS podali opozičné strany v októbri 2012.

Radoslav Procházka pripravil podanie na Ústavný súd, v ktorom išlo o o všeobecne záväzný výklad ústavy v tej časti, ktorá sa týka vymenovania generálneho prokurátora. Tento návrh bol podaný 29. februára 2012 a rozhodnutie bolo vydané 24. októbra 2012. 

Procházka kritizoval dôvody prezidenta na nevymenovanie J. Čentéša za generálneho prokurátora. 

SITA (5. januára 2013):
„Spôsob, akým vykonáva svoju funkciu, znižuje vážnosť toho úradu,“ dodal. Preto je podľa Procházku paradox, že práve prezident hovorí pri dôvodoch nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora o dôvodoch výkonu funkcie neznižujúcich vážnosť úradu.

TASR (3. januára 2013):
"Myslím si, že pán prezident sa rozhodol, že proste docenta Čentéša nevymenuje, a tie právne aspekty sú mu v zásade ľahostajné a myslím si, že to tak aj zostane."

SITA (26. januára 2013):
"Rozhodujúci je postoj parlamentu. Prezident má možnosť generálneho prokurátora nevymenovať, ak nespĺňa predpoklady na vymenovanie, alebo nebol dodržaný procesný postup. To, že sa mu nepáči, dôvodom nie je," reagoval Procházka pre agentúru SITA na Gašparovičov výrok, že Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje, pretože mu nedôveruje.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.02.2013
success
error