DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Ja som sa o to (podporu pre kandidatúru na prezidenta, pozn.) nijako aktívne neuchádzal.

Procházka odchádza z KDH - 19.02.2013
Pravda

O možnej kandidatúre Radoslava Procházku špekulovali viaceré médiá, on sám túto možnosť pripustil, no je pravdou že žiadne aktívne kroky týmto smerom sám nespravil.


Mediá informovali, že poslanec Procházka takúto možnosť zvažuje. "Ako podmienku si kladie širšiu dohodu politických strán a primárne voľby. „Ak by som mal byť predmetom takej dohody ja a ak by na ňu nadväzovala práve účasť verejnosti, je to karta, ktorú by bol hriech zahodiť do kúta,“ povedal Procházka pre hnonline.sk.

Denník Pravda informuje, že "Procházku ako kandidáta na rokovaniach šéfov opozičných strán pôvodne navrhol predseda SaS Richard Sulík." 

Aj denník SME informoval o tom, že Procházka kandidatúru pripustil: "Poslanec KDH Radoslav Procházka rozmýšľa nad tým, že bude v najbližších voľbách kandidovať za prezidenta." 

V podobnom duchu informoval aj internetový portál televízie TA3. Všetky spomínané médiá však čerpali predovšetkých z Hospodárskych Novín a rozhovoru s Radoslavom Procházkom na webe Hnonline.sk, kde po priamej otázke otázke čitateľa poslanec Procházka pripustil možnosť svojej kandidatúry:

Otázku položil: Lenka (15.11. 09:49)
"Uvažovali ste nad kanditatúrou na prezidenta? Alebo môžete už teraz povedať, že určite kandidovať nebudete? Myslím samozrejme najbližšie voľby."

Odpovedá: Radoslav Prochazka (15.11. 11:57)
"kedze ma niekto vyssie pochvalil, ze odpovedam bez uhybania, priamo a k veci, skusim aj teraz, aj ked s malou dusickou. ano, dostali sa ku mne chyry, ze sa o mne zacalo vazne hovorit a to dokonca na urovni lidrov opozicnych stran. ja som bol dovtedy plne rozhodnuty podporit ineho kandidata, je mi jeho zivotna cesta sympaticka. a aj dnes mam k tomu este stale velmi blizko a ak sa pravy stred nebude schopny dohodnut alebo sa dohodne tak, ako by sme zili v dobe desat rokov dozadu, asi to aj urobim. ale pravica potrebuje dohodu, potrebuje vyslat signal akcieschopnosti, schopnosti ponukat zmysluplne navrhy a teda schopnosti vitazit, nie len z donutenia asistovat pri vitazstve niekomu inemu. lebo 2014 bude zlom, bude to vystrel k volbam v 2016-om. a ak si v prezidentskych volbach pravy stred vypyta dalsiu nakladacku, uz ho z ringu vyslovene ze vynesu na nositkach. no ale spat k veci: som presvedceny ze na komkolvek sa pravica dohodne, nebude mat dost silny mandat bez toho, aby nepresiel niecim na sposob primariek. ze dohoda stran moze a musi byt iba prvym krokom, a tym dalsim musi byt ucast verejnosti na vyberovom procese. ak by som mal byt predmetom takej dohody ja a ak by na nu nadvazovala prave ucast verejnosti, je to karta, ktoru by bol hriech zahodit do kuta. nie kvoli mne, kvoli tomu, k comu by sme sa vdaka tomu mohli odrazit. lebo ja na nicom nelipnem a moje ambicie sa vztahuju k spolocnosti, nie k vlastnej osobe. ak by v takych primarkach uspel lepsie napriklad Andrej Kiska, do roztrhania tela mu vo volebnej kampani budem pomahat. posledna veta: ak sa dohodnu, super, ale aj tak ta dohoda este bude potrebovat bud potvrdenie alebo zmenu zo strany verejnosti. o to silnejsi mandat potom vitaz takehoto procesu bude mat v priamej konfrontacii s nominantom Smeru."

Je pravdou, že žiadne iné kroky smerom ku svojej kandidatúre na prezidenta SR Radoslav procházka zatiaľ nepodnikol. Jeho výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.02.2013
success
error