DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

A druhá, ktorá ma teda zamrzela, keď ste povedali, že nie to, že sme sa podieľali na záchrane eura nás vynieslo tam, kde sme. No tak pán premiér, hovorili ste aj vy celý ten rok niečo iné, že ideme do toho preto, aby sme proste boli premianti.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Pravda

Výrok Pavla Freša hodnotíme ako pravdivý, pretože Robert Fico sa skutočne v minulosti vyjadroval tak, že podpora eurovalu, požičiek nezodpovedným štátom a pod. sú dôležitým gestom Slovenska voči EÚ, ktoré sa mu neskôr môže oplatiť - alebo (v prípade opačného rozhodnutia) naopak vypomstiť. Róbert Fico zdôrazňoval dôležitosť euroval napríkad kritikou predošlej vládnej koalície pri jeho schvalovaní slovami: „Ak nebudú hlasovať za euroval, budú hlasovať proti budúcnosti Slovenska.“ Podľa Fica sa pri hlasovaní o eurovale rozhodovalo, či ostaneme v silnej eurozóne, ktoré budú tvoriť "zodpovedné" štáty na čele so silnými ekonomikami Nemecka a Francúzska, alebo sa tam nedostaneme. Pri pôžičke Grécku zdôrazňoval: "My máme európsky postoj a chceme si ho aj zachovať. Potrebujeme teraz konzultácie na európskej úrovni," Pri pôžičke Španielsku  povedal, že "euro je dobrý projekt a Slovensko sa musí spolupodieľať na ochranných mechanizmoch. Tak máme podľa neho šancu udržať sa v zóne perspektívnych štátov." Na summite lídrov EÚ zdôrazňoval dôležitosť integrácie:
„Slovensko je malá krajina, ktorá je veľmi tvrdo naviazaná predovšetkým na trhy v EÚ. Z toho dôvodu by bola hlbšia integrácia pre Slovensko určite výhodná, skonštatoval premiér."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error