DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

Váš sociálnodemokratický kolega pán Schulz povedal, že nepodporia v europarlamente tento rozpočet.

Eurorozpocet - 11.02.2013
Pravda

Martin Schulz, nemecký politik a predseda Európskeho parlamentu je členom Sozialdemokratische Partei Deutschlands, takže Pavol Frešo sa nemýli, keď ho označuje za Ficovho "sociálnodemokratického kolegu". 


Čo sa týka jeho vyhlásenia o podpore euro rozpočtu, portál agentúry TASR teraz.sk informuje o tom, že "viacerí poslanci, vrátane predsedov frakcií Európskej ľudovej strany Josepha Daula a Aliancie demokratických liberálov (ALDE) Guya Verhofstadta dnes (8. februára 2013) avízovali, že v EP sedemročný rozpočet nastavený na záväzky vo výške 960 miliárd eur a priame výdavky v hodnote 908 miliárd eur nepodporia. Podobné vyjadrenia mal tesne pred začiatkom summitu EÚ aj predseda europarlamentu Martin Schulz, ktorý upozornil, že takto nastavený dlhodobý rozpočet môže byť deficitný, čo je pre EP neprijateľné."

Hospodárske noviny prinášajú informácie z rokovania Európskej rady o rozpočte minútu po minúte: "Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa po začatí rokovaní lídrov EÚ o sedemročnom rozpočte ešte raz pokúsil presvedčiť ich o prijatí rozpočtu, ktorý by nebol iba v znamení škrtov a úspor.
Schulz na úvod tlačovej konferencie upozornil, že došlo k veľkému nedorozumeniu, ak si politici alebo médiá jeho slová, že škrty v rozpočte sa nesmú dotknúť poľnohospodárstva a kohézie, vysvetľujú tak, že to má byť na úkor politík vzdelávania, vedy a výskumu. "Ja nemôžem, nesmiem a ani nebudem súhlasiť s deficitným rozpočtom únie," zdôraznil Schulz svoje predošlé hrozby, že EP bude bojkotovať takú dohodu o dlhodobom rozpočte EÚ, ktorá by rátala s deficitom."

Na stránkach Európskej komisie bolo 8. 2. 2013 zverejnené stanovisko predsedu EP Martina Schulza k výsledku rokovania Európskej rady, kde sa vyjadril síce miernejšie, no v podobnom duchu: "I think this is visible that the member states have a lot of difficulties to find a compromise between themselves and I must admit a compromise on the basis of the lowest level, on the lowest common denominatewill for sure be very difficult to find a majority at the European parliament. But it is too early to make a judgment, so first of all, we will compare the results of the negotiations if there will be a result with the requests of the European parliament, the Europe proposals. But for the time being, looking to the figures and to the structure of the proposed multi-annual budget, I fear that it is not possible to vote in favor."

Pre televíziu Euronews sa Schultz vyjadril 9. 2. 2013, takto “Nepodpíšem európsky rozpočet s deficitom, navrhujem prerokovať ju spôsobom, ktorým by sme mali nad ním kontrolu, napríklad s klauzulou o revízii rozpočtu po dvoch rokoch, aby sme si mohli ešte raz overiť či sme sa správne rozhodli.” 

Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error