DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Pozrite si situáciu v Českej republike, kritiku českej opozície vlády a českej vlády, kde Česi mali 27 miliárd v tomto programe a v budúcom majú vyše 20.

Konsolidacné opatrenia a vplyv na nezamestnanost - 11.02.2013
Pravda

P. Kažimír uvádza správne objemy prostriedkov Českej republiky v súčasnom, a taktiež aj nasledujúcom rozpočtovom období. Vládnúca pravicová vláda bola kritizovaná na nedostatočný objem vyrokovaných európskych zdrojov na roky 2014-2020.

Minulé rozpočtové obdobie (2007-2013) mala Česká republika možnosť vyčerpať 26,7 miliardy eur. Ako informuje ČTK a agentúra Reuters, v budúcom rozpočte na roky 2014-2020, bude mať Česká republika k dispozícii 20,5 miliardy eur. V pôvodnom návrhu však išlo o sumu o 900 miliónov nižšiu. Zvýšenie poskytnutých financií vyjednával priamo v Bruseli minulý týždeň český premiér Petr Nečas, ktorý hrozil uplatnením práva veta pri hlasovaní o pôvodnom návrhu. Toto navýšenie prostriedkov považuje sám Petr Nečas za úspech. 

Opozícia však mala na tento úspech opačný názor. EurActiv uverejnil následujúce vyjadrenia opozičných poslancov, ktoré vyjadrujú ich negatívny postoj ku schválenému rozpočtu. 
Predseda opozičnej strany ČSSD Bohuslav Sobotka: "Myslím si, že je dôležité povedať, že Petr Nečas odchádza z Bruselu porazený a s ním odchádza porazená aj celá Česká republika" 
Bývalý eurokomisár a premiér Vladimír Špidla (ČSSD):"Predchádzajúce vlády dosiahli to, že Česká republika dostala najviac na jedného obyvateľa, v súčasnej dobe sme na štvrtom alebo piatom mieste."
Predseda asociácie krajov Michal Hašek (ČSSD).„Národní alokace České republiky vyjednaná Nečasovou vládou je zhruba o tretinu nižší než ta, ktorú vyjednala v roku 2006 koaliční vláda vedená ČSSD. ..."Chápem, že tiež EU šetrí, ale výsledok odpovedá skôr tomu, ako nás pravicové vlády od jesene 2006 dostávali v európskej politike do izolácie a dostali sme sa vďaka tomu postupne do problémov." 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.02.2013
success
error