DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tomáš Malatinský

Nestraníci

No mali stratégiu (US Steel, pozn.) alebo ja som aspoň tak počul, že proste sa firma chce sústreďovať na výrobu najmä v Spojených štátoch a destinácie mimo Ameriky by chcela predať.

Nezamestnanost a výber daní na Slovensku - 28.01.2013
Neoveriteľné

Určovať stratégiu veľkej zahraničnej firmy, ktorá na Slovensku sústredila iba časť svojho podnikania, navyše zastretú rúškom tajomstva a špekuláciami, je takmer nemožná úloha. 

O to ťažšie sa hľadá riešenie tohto problému v prípade, že výrok Tomáša Malatinského neposkytuje žiaden záchytný bod. Z jeho pozície môže disponovať informáciami, o ktorých my nemáme ani poňatia. 

Každopádne, tu je pokus o zdôvodnenie: 

- prvé správy o odchode U.S.Steelu z Koších sa objavili koncom augusta v zahraničnej tlači  

- začiatkom septembra sa začalo v slovenských médiách špekulovať, kto by sa mohol o košický závod zaujímať a aké sú dôvody odchodu. Jednou zo spomínaných príčin bola aj zmena americkej daňovej legislatívy: 

... americkým Kongresom s platnosťou od 1. januára 2011 schválený návrh na vyššie zdaňovanie ziskov firiem so sídlom v USA, podnikajúcich v zahraničí."

- tejto stratégii by zodpovedal krok zbaviť sa ďalšieho európskeho závodu U.S.Steelu v Srbsku, ktorý sa uskutočnil ešte začiatkom februára 2012

- s touto stratégiou "opúšťania zámorských koncernov" nekorešponduje otvorenie zahraničnej kancelárie v Miláne na konci septembra 2012Dátum zverejnenia analýzy: 27.01.2013
success
error