DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

Pán Čentéš sa vzdal kandidátky preto, lebo verejne povedal, že v parlamente je korupcia a že sa nechce zúčastniť takejto voľby, že sa zúčastní, len ak bude voľba priama, nie voľba tajná.

Diskusia s Ivanom Gašparovicom a dôchodkový systém - 21.01.2013
Pravda

Na tlačovej konferencii 13. mája 2011 informoval predseda Národnej rady SR a líder SaS Richard Sulík o tom, že nominant na post generálneho prokurátora Jozef Čentéš nebude 17. 5. 2011 v opakovanej tajnej voľbe kandidovať. "Čentéš požiadal Sulíka o stretnutie, na ktorom mu oznámil, že sťahuje svoj súhlas s kandidatúrou. Podľa neho je táto voľba pod takými podozreniami z podplácania a vydierania poslancov, že on s ňou nechce byť spájaný." 


"Súhlas s kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora som vzal späť, pretože v súvislosti s tajnou voľbou sa objavili podozrenia z možného korupčného správania a možného vydierania, ktoré sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Pretože informácie o podozreniach sa opätovne objavili v médiách, za týchto okolností som nechcel byť súčasťou týchto informácií," vysvetlil svoje dôvody Čentéš pre agentúru SITA.

Následne Jozef Čentéš vyhlásil, že je ochotný opäť kandidovať vo verejnej voľbe, ktorú mal zrejme prezident Gašparovič na mysli pod "priamou". Nakoniec bol však Jozef Čentéš zvolený v tajnej voľbe 17. júna 2011.

Z uvedeného vyplýva, že až na nepresnú formuláciu o "priamej " voľbe namiesto "verejnej" uvádza prezident Ivan Gašparovič pravdivé informácie.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.01.2013
success
error