DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Gašparovič

Nestraníci

treba povedať, že tí, ktorí dneska namietajú práve túto dĺžku, tú dĺžku zapríčinili oni. Veď skoro 8 mesiacov v parlamente sa nevedeli rozhodnúť, či budú, ako budú a koho budú voliť.

Diskusia s Ivanom Gašparovicom a dôchodkový systém - 20.01.2013
Pravda

11+30+31+31+28+31+30+31+17 = 240 dní

Od októbra 2010 po jún 2011 uplynulo až po vymenovanie Jozefa čentéša generálnym prokurátorom (GP) v parlamente osem mesiacov. Prezidentov výrok hodnotíme za pravdivý.

Poďme si po bodoch zrekapitulovať cestu k voľbe Jozefa četéša:

20.10.2010

Za začiatok problémov sme označili tlačovú besedu, kedy koaliční lídri prvý krát verejne pripustili, že nevedia na mene budúceho GP nájsť zhodu:

"Koalícia sa nedohodla na predložení spoločného kandidáta na post generálneho prokurátora. Dnes to po stretnutí predsedov štyroch koaličných strán oznámil novinárom predseda SaS Richard Sulík."

3.11.2010

Prvá voľba nového GP sa niesla v rozštiepeneckom duchu uprostred vládnej koalície. Spoločného kandidáta v tom čase ešte strany vtedajšej vládnej koalície stále nemali, a tak dopadla aj tajná voľba:

"Parlament dnes nezvolil generálneho prokurátora SR. Eva Mišíková a Dobroslav Trnka postúpili do druhého kola ..."

22.11.2010 

Zhoda na spoločnom mene prišla necelý mesiac po tom, ako Richard Sulík oznámil verejnosti, že koalícia je neschopná nájsť spoločnú reč.

"Generálnym prokurátorom má na ďalších sedem rokov byť Jozef Čentéš. Dohodla sa na tom v pondelok podvečer vládna koalícia."

17.6.2011 

Poslanci zvolili nového generálneho prokurátora. Týmto sa podľa nás končí obdobie, ktoré preziden Gašparovič opisuje vo svojom výroku. Po tomto dátume sa rozhodol pre zmenu čakať on.

"Plénum Národnej rady SR zvolilo v dnešnej tajnej voľbe Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora."

Dátum zverejnenia analýzy: 20.01.2013
success
error