DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Tri roky vravíme, že dlhmi a ďalšími dlhmi as nedá riešiť dlhová kríza.

Situácia na Slovensku a v Európe - 10.12.2012
Pravda

Demagog.sk našiel prvé výroky o nemožnosti riešiť dlhovú krízu novými dlhmi od mája 2010, čo je viac ako 2 rokov a 7 mesiacov. R. Sulík poukazuje na dlhodobý postoj SaS v k tejto téme. Výrok hodnotíme ako pravdivý, aj keď R. Sulík nehovorí presné obdobie.  

Hlavný predstavitelia SaS minimálne od mája 2010 hovorili o probléme riešenia novými dlhmi dlhovú krízu.

J. Kollár na svojom blogu z júla 2010 píše:

"Dodajme, že euroval je zlé riešenie, je to fikcia, kedy dlhy jednej krajiny rozložíme na všetkých členov eurozóny a v konečnom dôsledku dlh riešime dlhom. Ak to pomôže na istý (obmedzený) čas zastabilizovať rozkolísané trhy, prosím. Ale trvalé, ani systémové riešenie to určite nie je. Iba zvyšuje riziko nákazy pre všetkých členov eurozóny."

R. Sulík v máji 2010 na svojom blogu písal: 

"Grécko prakticky skrachovalo. Aj keď dostane pôžičku, bude jeho dlh 150% HDP. ...Grécko najneskôr o tri roky nebude schopné splácať svoje dlhy a pôžičkou sa agónia len predlžuje. Navyše pomáhajú Grécku aj krajiny, ktoré sa samé topia v dlhoch, čim sa celá pavučina pôžičiek ešte viac zamotáva a logicky zvyšuje riziko reťazovej reakcie a ďalších krachov. Jediným riešením je, že Grécko čím skôr vyhlási bankrot a stane sa členom parížskeho klubu, kde sa dohodne pomalšie splácanie a najmä moratórium na úroky. Následne musí vystúpiť z eurozóny, do ktorej nikdy nepatrilo."

Neskôr strana v roku 2011 vydala publikáciu - Euroval - cesta k socializmu (2011), ktorá tiež hovorila, že nie je možné riešiť dlhovú krízu novými dlhmi.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2012
success
error