DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Máme tu niekoľko dní staré rozhodnutie, že súkromné španielske banky dostanú 40 miliárd eur, z toho podiel Slovenska je 400 miliónov.

Situácia na Slovensku a v Európe - 10.12.2012
Zavádzajúce

Španielsko požiadalo o financnú pomoc pre svoje banky. Podla zahranicných zdrojov by túto pomoc malo Španielsko dostat v najbližších dnoch. R. Sulík však nezohladnuje docasne znížený podiel Slovenska na trvalom eurovale. Podla docasne zníženého podielu by sme sa na tejto pomoci Španielsku podielali sumou približne 330 miliónov euro. 

Slovenský rozhlas 3. decembra 2012: "Španielsko dnes oficiálne požiadalo o financnú pomoc pre svoje banky. Suma je však výrazne menšia ako sa ocakávalo. Kým ešte pred niekolkými mesiacmi sa hovorilo o 100, neskôr o 60 miliardách, dnešná suma je necelých 40 miliárd."

Euractiv.sk 4. december 2012: "Španielsko v pondelok formálne požiadalo o uvolnenie 39,5 miliardy eur, ktoré mu majú pomôct rekapitalizovat upadajúci bankový sektor. Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos informoval, že pôžicka bude mat 12,5-rocnú splatnost a úroková sadzba by mala byt pod úrovnou 1 %. Pocas prvého roka by však nemala presiahnut 0,5 %."

AFP: "L'aide européenne de prčs de 37 milliards d'euros aux banques espagnoles en difficulté sera versée autour du 12 décembre, a déclaré lundi le ministčre de l'Economie dans un communiqué."

Reuters: prináša vyjadrenie prezidenta Eurogroupe J.C. Junckera, že suma, o ktorú Španieli požiadali bude zaslaná v polovici budúceho týždna. "Les banques espagnoles recevront la semaine prochaine une aide européenne de 39,5 milliards d'euros, a déclaré lundi le président de l'Eurogroupe Jean-Claude Juncker. Le déboursement en sera fait en milieu de semaine prochaine"."

Portál Boursier.com prináša informáciu o bankách, ktoré pomoc dostanú: "36,9 milliárd d'eur dostanú BFA-Bankia, Catalunya Banc, NCG Banco et Banco de Valencia a 2,5 milliárd eur pôjde na Sareb, štruktúru, ktorá obsahuje aktíva nehnutelností španielskych bánk, takzvané toxické hypotéky a iné nevýhodné produkty."

Výrok o podiele Slovenska v eurovale, sme overovali už v minulosti napr. v O pät minút 12, (14. októbra .2012). Súcasný podiel Slovenka na trvalom eurovale je vo výške približne 0,8% z celkového objemu záruk. 

Slovenský podiel na trvalom eurovale (.pdf) je podla zmluvy o Európskom stabilizacnom mechanizme 5,768 miliardy eur z celkového objemu záruk v objeme 700 miliardy eur. Slovenský podiel v eurovale predstavuje percentuálny podiel 0,824%. Slovensko bude platit znížený príspevok do trvalého eurovalu (ESM) (.pdf, s. 34) po dobu 12 rokov od vstupu do eurozóny (t.j. do roku 2021). Od roku 2021 bude náš podiel rovnaký ako bol v docasnom eurovale, teda vo výške 0,99%.

Podiel 0,824% z 40 miliárd je 329.6 miliónov euro. R. Sulík by mal pravdu len vtedy ak by neplatila pre Slovensko výnimka a podiel na eurovale by bol približne 1%, co by predstavovalo z pomoci 40 mld. euro pre Španielsko približne 400 miliónov euro. Richard Sulík nezohladnuje docasne znížený príspevok, ktorý platí až do roka 2021.  Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Dátum zverejnenia analýzy: 09.12.2012
success
error