DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

My (SaS) sme v roku 2010 v lete hovorili o tom, že Grécko má opustiť eurozónu.

Situácia v školstve a kríza v EÚ - 26.11.2012
Pravda

Výrok Jozefa Kollára hodnotíme ako pravdivý, pretože podľa stanoviska strany SaS z 3. mája 2010, navrhovala ako možnú alternatívu riešenia problému Grécka, jeho vystúpenie z menovej únie a bankrot. Je potrebné dodať, že strana SaS ponúkala dve riešenia. Inými slovami, riešenie, ktoré hovorilo o opustení eurozóny lebo len jedno z dvoch možných. Možné riešenie, ktoré zahŕňalo výstup Grécka z eurozóny presadzovali kontinuálne. Je preto pravdou, že aj v lete 2010 strana SaS hovorila o výstupe Grécka z eurozóny.


"Dve možné riešenia situácie...

1. Začať masívne šetriť a predať aktíva

Nie všetci Gréci pochopili, že roky žili nad pomery, obzvlášť odbory, ktoré sú momentálne najväčšou brzdou spoločnosti. Masívne šetrenie je bolestivé, ale nevyhnutné pokiaľ chce Grécko ostať v menovej únii.

Ďalšia možnosť ako splatiť dlhy je privatizácia štátneho majetku. Grécku patrí 74 štátnych podnikov, ktoré je možné sprivatizovať a tiež vyše 5-tisíc neobývaných ostrovov, ktoré je možné predať.

2. Vyhlásiť bankrot a opustiť menovú úniu

Vyhlásenie bankrotu znamená v podstate reštrukturalizáciu dlhu. Všetky banky sa musia s gréckym štátom dohodnúť na novom splátkovom kalendári a neúročení dlhu - áno je pravda, že banky prídu o zisk, ale veď dlhé roky dobre zarábali na gréckych dlhopisoch a po druhé, presne vedeli, že idú do vyššieho rizika.

Opustenie menovej únie znamená opätovné zavedenie gréckej drachmy a jej následnú devalváciu. To znamená, že dovolenky v Grécku bude oveľa výhodnejšia a grécke produkty budú v zahraničí lacnejšie, oboje znamená príliv devíz. Zároveň budú zdražejú importy, čo znamená úsporu devíz. Grécka ekonomika sa tak dostane do rovnovážneho stavu."

Dátum zverejnenia analýzy: 25.11.2012
success
error