DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Veď tie veci (tzv. justičné balíčky, pozn.) na Ústavný súd sa nedostali samé od seba. Dostal ich tam Smer a pozrime si, čo napadá. Pozrime si,čo Smeru nevyhovuje. Viac verejnej kontroly v obsadzovaní komisií, viac verejnej kontroly čo sa týka zverejňovania rozhodnutí.

Súdy a ich dôveryhodnost a ochrana nefajciarov - 19.11.2012
Pravda

Opatrenia bývalej vlády Ivety Radičovej v oblasti justície v roku 2011 nazývané médiami aj "justičné balíčky", mali priniesť niekoľko pozitívnych zmien v tejto oblasti. Ako uvádza SITA (21.6.2011) podľa slov bývalej vlády: "sa vo vzťahu k súdom a prokuratúre udiali zmeny, ktoré prispejú k posilneniu dôveryhodnosti justície a rozšíreniu priestoru na verejnú kontrolu a k posilneniu nezávislého rozhodovania súdov a prokuratúry."


V prvom balíku zmien, ktorý nadobudol účinnosť 1. mája 2011, sa zaviedol nový model otvorených výberových konaní na sudcovské miesta, zverejňovanie rozhodnutí súdov a tiež prísnejšie postihy v prípade obchádzania náhodného prideľovania spisov.

Zákony sa však stretli s kritikou strany Smer, ktorá vyčítala vláde snahu o politickú kontrolu súdnictva a prokuratúry. Smer považoval opatrenia za protiústavné zasahovania do sudcovskej legislatívy, čo viedlo k podaniu na Ústavný súd. V účasnosti sú tieto zákony stále predmetom jeho rozhodovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.11.2012
success
error