DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Slovensko ten svoj podiel (v trvalom eurovale, pozn.) má vyčíslený asi na 0,8% z celého objemu.

Štátny rozpocet na budúci rok - 15.10.2012
Pravda

P. Pelegrini správne hovorí o súčasnom podiely Slovenka na trvalom eurovale vo výške približne 0,8% z celkového objemu záruk. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Slovenský podiel na trvalom eurovale (.pdf) je podľa zmluvy o Európskom stabilizačnom mechanizme z celkového objemu záruk v objeme 700 miliardy eur sa Slovensko podieľa sumou  5,768 miliardy eur, čo predstavuje percentuálny podiel 0,824 %.

Slovensko bude platiť znížený príspevok do trvalého eurovalu (ESM) (.pdfs. 34) po dobu 12 rokov od vstupu do eurozóny (t.j. do roku 2021).

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože súčasný podiel Slovenska na ESM je skutočne približne 0,8% ako hovorí P. Pelegriny. Je potrebné dodať, že tento podiel však len dočasný a súčasť výnimky pre Slovensko do roku 2021. Od roku 2021 bude náš podiel rovnaký ako bol v dočasnom eurovale, teda vo výške 0,99%.

V Zmluve ESM je zakotvená dočasná korekcia v kľúči príspevkov jednotlivých krajín (článok 37/1) po dobu 12 rokov od prijatia eura. To skutočne znamená, že táto korekcia bude platiť ešte 9 rokov. Podľa článku 11/3b sa kľúč príspevkov do ESM upraví po skončení 12 ročného obdobia dočasnej korekcie spomínanej v článku 37/1. Keďže korekcia je dočasná, nepriamo z toho vyplýva, že Slovensko svoj znížený podiel ktorý sa rovná 0,824% všetkých členských príspevkov ESM bude musieť navýšiť na 0,99%, ktorú mu určuje podiel na kapitáli v Európskej centrálnej banke, na základe ktorého bol vyrátaný tak dočasný euroval ako aj ESM pre ostatné členské krajiny eurozóny, ktoré mali pred vstupom do eurzóny HDP vyššie 75% priemeru EÚ. Hoci nikde nie je uvedené ako sa navýšenie platby bude realizovať, usudzujeme, že sa bude jednať o jednorázovú platbu danej kvóty do ESM.

HNonline.sk (21. novembra 2011): "V marci tohto roka vybavil minister financií zníženie nášho podielu na trvalom eurovale z 0,99 na 0,82 percenta. Podľa samotnej zmluvy však po dvanástich rokoch od prijatia eura tieto úľavy skončia a Slovensko bude musieť rozdiel doplatiť."

Dátum zverejnenia analýzy: 14.10.2012
success
error