DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Štefanec

KDH

Ešte tri dni pred voľbami váš premiér, vtedy len predseda, neskorší premiér hovoril, že vy sa nedotknete druhého piliera.

Návrh rozpoctu a platy štátnych zamestnancov - 08.10.2012
Nepravda

Poslanec I. Štefanec hovorí nepravdu ak tvrdí, že R. Fico sa tri dni pred voľbami vyjadril, že druhého piliera sa nedotkne. Tri dni pred voľbami R. Fico síce odmietol znižovanie odvodu, deklaroval však snahu opäť zaviesť garancie, čo môžeme považovať za istý zásah do druhého piliera. Inými slovami R. Fico nedeklaroval tri dni pred voľbami, že sa druhého piliera vôbec nedotkne.

TASR (8. marca 2012):
"Strana Smer-SD nikdy takýto interný dokument (dokument o zásahu do II. piliera) nevypracovala, ba naopak, niekoľkokrát sa jasne verejne vyjadrila, že druhý dôchodkový pilier rešpektuje," doplnil  hovorca Smer-SD Erik Tomáš. Prioritou Smeru je podľa neho opätovné zavedenie garancií, pretože vklady občanov sa v DSS v roku 2011 znehodnotili."

Premiér Robert Fico v rozhovore pre denník SME, 7.3.2012 (päť dní pred voľbami), na otázky k zmenám v druhom pilieri odpovedal: 

“Redaktor: Neobávate sa, že vrátením povinnej garancie v dôchodkových fondoch znížite šancu ľudí mať v budúcnosti vyššie dôchodky, keďže obmedzíte správcovské spoločnosti v investovaní?

Robert Fico: Je povinnosťou DSS zhodnocovať peniaze sporiteľov a fakt je ten, že ich znehodnotili. Hovoríme o roku 2011, keď Smer nebol vo vláde a vláda im uvoľnila podmienky podnikania. Ak chceme mať druhý pilier, tak ho majme. Ale tak, aby ľudia nedostali v budúcnosti len polovicu dôchodku zo sociálnej poisťovne, lebo úspory v druhom pilieri sa znehodnotia.

Redaktor: Chcete meniť deväťpercentnú výšku odvodu do druhého piliera?

Robert Fico: Nie, hovorím len o garanciách a použití prostriedkov z druhého piliera.”Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2012
success
error