DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Vy hovoríte o dodržiavaní pravidiel, keď už sa nechal počuť pán Barroso aj náš, bohužiaľ, mne je to veľmi ľúto, eurokomisár pán Šefčovič, keď povedal, že áno, Španielsko dostane výnimku z európskej fiškálnej zmluvy, z toho fiskel paktu, to znamená, že nebude musieť tak rýchlo, takýmto tempom konsolidovať verejné financie ako ostatní účastníci fiškálneho paktu

Vývoj v Grécku a osud eurozóny - 18.06.2012
Pravda

Podľa článku na aktuality.sk z 01. júna 2012 nemecká vláda súhlasila s najnovším návrhom Európskej komisie, že by Španielsko malo dostať viac času na zníženie svojho rozpočtového deficitu.

"Európska komisia tento týždeň navrhla, aby Španielsko dostalo na splnenie stanovených cieľov v otázke rozpočtového deficitu rok navyše. Dôvodom je fakt, že podľa najnovších prognóz bude španielska ekonomika v recesii ako tento, tak aj budúci rok."

Rovnako o výnimke pre Španielsko informuje aj Reuters alebo portál EUobserver.

EUobserver spomína aj podmienky, ktoré pre takúto výnimku musí Španielsko splniť, citujúc komisára Olliho Rehna:
"Madrid musí do júla predložiť pevný plán na roky 2013-2014, v ktorom vysvetlia ako dosiahnu trojpercentný deficit v roku 2014, oproti deficitu takmer deväť percent, ktorý mali minulý rok. Druhou podmienkou je účinne kontrolovať nadmerné výdavky na regionálnej úrovni."

Výrok Jozefa Kollára teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error