DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

A v tejto súvislosti pripomeniem výrok expremiérky Ivety Radičovej, ktorá po návrate z jedného summitu povedala, vážení, tieto peniaze Grékom nepomôžu, lebo len 4% z tých 109 miliárd, to bola tá pomoc z prvého eurovalu pre Grécko, putuje skutočne do Grécka. 96%, nie 2/3, ale 96% ide naspäť na záchranu francúzskych alebo na podržanie nad vodou francúzskych a nemeckých bánk.

Vývoj v Grécku a osud eurozóny - 18.06.2012
Pravda

Dňa 2. mája 2012 bolo uverejnené vyjadrenie expremiérky Ivety Radičovej, ktorá kritizovala prvý a druhý záchranný balíček pre Grécko. Radičová sa k pôžičke vyjadrila negatívne, čo vyplýva z jej vyjadrenia: "Tie peniaze im nepomohli, absolútne im nepomohli. Všetci to vedia. Ani tie (úvery), ktoré sa teraz poskytujú, nepomôžu.Povedzme si to priamo." Podľa nej Grécko získa len zlomok peňazí a väčšinu dostanú banky, ktorým krajina dlhuje. Peniaze tak vraj pôjdu hlavne do krajín, ktoré sa rozhodli na Grécko prispieť. "Peniaze nie sú pre Grécko. Okrem štyroch percent idú všetky peniaze na sanáciu bánk. Je to spôsob na saturovanie toho bankového sektora, ktorý má šancu prežiť. To je celý príbeh," dodala Radičová.

I keď expremiérka nekonkretizuje, či ide o práve nemecké a francúzske banky, z iného zdroju sme zistili, že banky v Nemecku patria medzi najväčších zahraničných vlastníkov gréckych dlhopisov a najväčšími veriteľmi Grécka sú francúzske banky, ktoré evidujú celkové pohľadávky vo výške 55,6 miliardy dolárov avšak  grécke vládne dlhopisy tvoria z toho 15 miliárd dolárov. (TASR)

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error