DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Veď Grécko neplní podmienky memoranda o porozumení práve ktoré bolo podmienkou získania finančnej pomoci už viac ako 2 roky. V Grécku bol zastavený proces privatizácie, úplne pozastavený, pritom to bola jedna z kľúčových podmienok (memoranda o porozumení, pozn.).

Vývoj v Grécku a osud eurozóny - 18.06.2012
Pravda

Memorandum o porozumení, ktoré vzniklo v roku 2010 ako dohoda medzi Gréckom a tzv."Veľkou trojkou" (EÚ, MMF a ECB) obsahuje pod hlavičkou: Rozpočtová konsolidácia aj podmienku, v ktorej sa hovorí, že grécka vláda pripraví privatizačný plán pre prerozdelenie štátneho majetku a podnikov, s cieľom navýšenia o jeden miliardy eur ročne v období medzi rokmi 2011- 2013.


Je pravdou, že Grécko neplní danú podmienku privatizácie. Podľa serveru GreekReporter.com (28. marca 2012) Grécko nestihlo privatizovať majetok za 2 mld. eur, ktoré by zodpovedali rokom 2010 a 2011. Preto za plánom zaostáva. Dôvodom sú však aj trhové okolnosti ako vyčkávanie a špekulovanie investorov.

Portál Ashiinvestments.com a rovnako aj portál Salon.com uviedli 16. a 17. mája 2012 správu, v ktorej sa uvádza, že Grécko pozastavilo privatizáciu štátneho majetku až do obdobia, kedy bude sformovaná nová vláda. 
Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error