DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Z finančnej správy sa stalo zhorenisko kvôli ktorému máme teraz bohužiaľ negatívny dopad pri výbere daní okolo sto miliónov eur, to vám tiež potvrdia odborníci.

Šetrenie a vývoj v Grécku - 18.06.2012
Neoveriteľné

Čo sa týka príjmov štátu našli sme informáciu, že hlavným problémom rastúceho deficitu sú slabé príjmy štátu. Tie klesli medzimesačne o 1,5 percenta na úroveň 4,33 miliardy eur. Výdavky štátu sa naopak v porovnaní s koncom mája vlaňajšieho roka zvýšili o 8,8 percenta na 6,49 miliardy eur. 

Poradca podpredsedu vlády a ministra financií SR Radko Kuruc vidí problém v príjme, ktorý predstavuje výber DPH a čerpanie fondov Európskej únie. Kuruc hovori, že: "Z titulu katastrofálneho stavu na Finančnej správe po bývalej vláde boli v máji zúčtované vratky daní za posledné dva mesiace, čo tvorí výpadok viac ako 200 miliónov eur,"

Analytik ČSOB Marek Gábriš uviedol, že deficit štátneho rozpočtu zatiaľ nezodpovedá naplánovanej úrovni, keď v máji dosiahol už 59 percent plánu. "Ak bude takýto vývoj aj v júni, bude zrejme potrebné urýchliť opatrenia na zastavenie rastu rozpočtovej diery v tomto roku," Zároveň hovorí, že  na získanie dodatočných finančných zdrojov bude do rozpočtu potrebné zvýšiť spotrebné dane ešte v tomto roku. (Zdroj)

Na stránke Ministerstva financií SR sa nám podarilo nájsť informáciu, že za nižším výberom príjmov oproti rovnakému obdobiu minulého roka sú najmä príjmy z rozpočtu EÚ, kde rozdiel predstavuje 213 mil. eur, čo súvisí s pozastavením platieb zo strany EÚ pri troch operačných programoch. Tieto zdroje preto prídu do štátneho rozpočtu s oneskorením, ale bez vplyvu na deficit v roku 2012.

Iné informácie ohľadne negatívneho dopadu pri výbere daní ako od poradcu podpredsedu vlády a ministra financií SR Radka Kuruca sa nám nepodarilo nájsť. I tu sa však hovoroca s ministrom v údajoch čiastočne rozchádza. Výrok nevieme overiť z iných, nezávislých zdrojov.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error