DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Viete, že rok sme súperili s ministrom Miklošom o tom, aby bankový odvod bol zavedený ako legitímny európsky nástroj, ktorý je aj v iných krajinách. Aby sme neboli poslední.

Ekonomické opatrenia:Peter Kažimír vs. Igor Matovic - 28.05.2012
Pravda

Dňa 15. apríla sme už overovali časť tohto výroku v prípade Kažimíra v relácii O 5 minút 12.


V októbri 2011 vláda schválila návrh zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu. Podľa tohto vyjadrenia mala byť banková daň zavedená začiatkom roka 2012. Pôvodný návrh hovoril o 0,2% sadzbe odvodu z vybraných pasív. Neskôr Ivan Mikloš spresnil, že výška tejto sadzby by mala byť 0,4%, čo by malo prispieť 80 mil. eur do štátneho rozpočtu.

Oblasť bankovej dane bola predmetom diskusií medzi stranou SMER a koalíciou Radičovej vlády. Predseda strany SMER Róbert Fico tvrdil, že predmet bankovej dane predniesol ešte na začiatku roka 2011, čo vyplýva z jeho výroku:

 "Ponúkali sme zákon o bankovej dani. Tento návrh bol odmietaný aj v januári aj vo februári. Vláda tvrdila, že keby sme takýto zákon prijali, tak si to banky premietnu do poplatkov. Zrazu prišli s tým istým návrhom zákona a dnes nehovoria, že si to prenesú do poplatkov,"

V septembri roku 2011 strana SMER navrhovala sadzbu na úrovni 0,7%pričom výnos z tejto dane vyčíslila na 189 mil. eur. Na to ministerstvo financií, keď ešte presadzovala sadzbu 0,2%, uviedlo, že s návrhom nesúhlasí. Odôvodnenie bolo, že by to naručilo konkurenčné a podnikateľské prostredie.

Čo sa týkalo strán vtedajšej koalície, odmietavé stanovisko mala hlavne strana SAS a OKS avšak na druhej strane túto myšlienku podporoval Matovič zo strany Obyčajných ľudí a takisto strany MOST-HÍD a KDH.

Podľa SITA a TASR zákon o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií bol podpísaný prezidentom v novembri 2011. Od roku 2012 je výška toho odvodu 0,4% z vybraných bankových pasív očistených o vklady chránené Fondom ochrany vkladov a o vlastné zdroje banky. Celkový výnos z tejto dane by mal predstavovať zhruba 80 mil. eur.

V súčasnosti sa terajšia vláda snaží túto bankovú daň zvýšiť. 

Dátum zverejnenia analýzy: 27.05.2012
success
error