DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Pán Štefanec, ja nepoznám tu veľa investorov, ktorí by prišli bez toho, že by nemali daňové prázdniny. Všetci kľúčoví investori,ktorí sú dnes vlajkovými loďami našej ekonomiky, mali a dokonca mnohí z nich majú daňové prázdniny.

Peter Kažimír vs. Ivan Štefanec - 28.05.2012
Pravda

Portál aktualne.sk uvádza, že štát poskytol podľa rezortu hospodárstva v rokoch 2002 až 2010 daňové úľavy takmer deväťdesiatim firmám. “Napríklad Volkswagen dostal podľa rezortu hospodárstva daňovú úľavu vo výške takmer 431 miliónov korún. "Daňové prázdniny" sa spoločnosti skončili v roku 2008. “Úľavy dostali aj v PCA Slovakia, kde vyrábajú automobily Citroën a Peugeot. Prilepšili si ale aj firmy ako Getrag Ford Transmissions, Johnson Controls či Leoni Autokabel Slowakia. Všetky sa zaoberajú výrobou súčiastok do automobilov. “ píše sa v článku ďalej.

Zákon 321/2011 o poskytovaní investičnej pomoci (.pdf), novelizovaný a schválený 30.6.2011 upravuje obdobie úľavy na dani investorov z päť na desať. Keďže je investorom takáto možnosť “daňových prázdnin“ v zákone, predpokladáme, že ju investori využili. 

Najväčší investori na Slovensku sú podľa hnonline.sk Volkswagen Slovakia a U.S. Steel Košice. Tí dostali od štátu pomoc vo forme daňovej úľavy. Automobilky PSA Peugeot Citroën a Kia dostali väčšinu peňazí od štátu priamo.

Ďaľší investori:
Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.
ENL SK s.r.o.
Heineken Slovensko, a.s.
Holcim (Slovensko) a.s.
Kia Motors Slovakia s.r.o.
Mondi SCP, a.s.
PF/ACT, s.r.o.
PSA Slovakia, s.r.o.
Samsung Electronics Slovakia s.r.o.
Slovak Telekom, a.s.
Slovalco, a.s.
Slovenské elektrárne, a.s.
SLOVNAFT, a.s.
U. S. Steel Košice, s.r.o.
Volkswagen Slovakia, a.s.
GETRAG FORD Transmissions Slovakia, s.r.o.

Nepodarilo sa nám nájsť žiadneho veľkého investora, ktorý by na Slovensko prišiel bez toho, aby mal daňové prázdniny, ktoré sú navyše zakotvené v zákone. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.05.2012
success
error