DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Ak si pamätáte, v tom prvom roku vládnutia, keď sa škrtali o 10% stavy a platy v iných rezortoch, učiteľom na neškrtlo nič. V druhom roku, keď ostatní mali nulový nárast, učitelia dostali priemer 5,7%.

Reforma školstva Dušan Caplovic vs. Miroslav Beblavý - 30.04.2012
Pravda

Portál sme.sk na túto tému 23. septembra 2010 napísal: "Škrty v mzdových výdavkoch predstavujú 154 miliónov eur. V priemere je to 10 percent. Menej klesnú hasičom a policajtom....Na platy si siahnu aj politici. Podľa zámerov koalície by si mali z výplatných pások odpísať v priemere viac ako desať percent"

Ďalej aj uvádza, že šetrenie sa nedotkne mzdových výdavkov učiteľov, naopak, tieto sa zvýšia o necelé percento.
Portál uvádza aj tabuľku z Ministerstva financií SR, ktorá obsahuje sféry šetrenia. Ministerstvo školstva v nej nefiguruje. Tak isto nefiguruje v tabuľke škrtov, ktorú uvádza portál pravda.sk
Portál Aktuálne.sk  12. novembra 2011 uviedol: "Inštitút finančnej politiky (IFP) očakáva, že platy v tomto roku Slovákom reálne nevzrastú - na papieri síce budú v priemere vyššie, ale ich rast zhltne inflácia. Reálne mzdy by tak mali klesnúť o 0,8 percenta." Portál rovnako uvádza,že tarify miezd učiteľov pôjdu nahor, aj keď na úkor rekondičných pobytov.
Výrok je pravdivý.
Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error