DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Myslím si, že pri čitateľskej gramotnosti, dovoľte mi pripomenúť príhodu, keď minulý rok redaktorka denníka SME sa spýtala úlohu z PISA na čitateľskú gramotnosť členov školského výboru parlamentu, teda ľudí medzi 30.-60. rokom a pokiaľ si pamätám, aspoň tak to povedali, len jeden správne odpovedal na ňu.

Reforma školstva Dušan Caplovic vs. Miroslav Beblavý - 30.04.2012
Pravda

Miroslav Beblavý bol jediný člen školského výboru, ktorý správne odpovedal na otázku z testu PISA, konkrétne z úlohy, ktorá sa týkala správneho pochopenia textu. To bola oblasť, kde slovenské deti obstáli najhoršie (testuje sa ešte prírodovedná a matematická gramotnosť) na 28. mieste z 34 krajín OECD. Čitateľskú gramotnosť na Slovensku monitorujú medzinárodné štúdie PISA a PIRLS v niekoľkoročných intervaloch. (PISA testuje 15- ročných školákov a PIRLS štvrtákov na ZŠ). Výskum PISA (Programme for International Student Assessment) sa realizuje v trojročných cykloch. Pripravuje ho OECD.

SME však neoslovilo všetkých členov výboru, ale len niektorých (D. Čaploviča, J. Žitňanskú, M. Beblavého, J. Mikolaja). Správne ale odpovedal len M. Beblavý. J. Mikolaj si celý text odmietol dočítať, lebo odpoveď vraj poznal.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error