DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľudovít Kaník

SDKÚ-DS

Vidíme čo sa deje naokolo, vidíme ako dopadlo Grécko, Portugalsko, že tam museli prísť až k radikálnemu znižovaniu výšky dôchodkov.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 23.04.2012
Neoveriteľné

V Portugalsku a Grécku momentálne skutočne dochádza k poklesu výšky dôchodkov. Posúdiť, či sa jedná o radikálne znižovanie však nevieme. Výrok teda hodnotíme ako neoveriteľný.

Podľa portálu etrend.sk, jeden z posledných prijatých rozpočtových balíkov Grécka zahŕňa aj znižovanie dôchodkov. Tie sú v krajine v pomere k čistej mzde najštedrejšie v OECD. Toto je však plán vývoja do roku 2014. Podľa portálu openiazoch.sk (SITA) vláda v Aténach schválila, že dôchodky vyššie ako 1 200 eur zníži mesačne o 20 %, čo sa dá hodnotiť ako pomerne radikálne znižovanie dôchodkov, avšak takéto zníženie sa netýka plošne všetkých dôchodkov.

Rovnako Portugalsko dodržiava požiadavky EÚ a Medzinárodného menového fondu na poskytnutie záchranného balíčka 78mld. eur. Portugalský minister financií Vitor Gaspar prijal opatrenia, súčasťou ktorých je aj znižovanie dôchodkov. Presnú výšku zníženia sa nám však nepodarilo zistiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error