DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľudovít Kaník

SDKÚ-DS

Veď predsa je hlboko nespravodlivé, keď napr. učiteľka v MŠ alebo predavačka by mala mať rovnaký dôchodok, ako dlhodobo alebo trvalo nezamestnaný občan, ktorý žije len zo sociálnych dávok. A to, žiaľ Bohu, v starom systéme platilo a ten bol práve plne solidárny.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 23.04.2012
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže v starom dôchodkovom systéme sa dôchodky nevymeriavali na základe celoživotných príjmov, a teda mohla nastať situácia kedy učiteľka v MŠ alebo predavačka, mali rovnaký dôchodok ako trvalo nezamestnaný občan.

Podľa štúdie (pdf.) INEKO Zmeny v dôchodkovom systéme na Slovensku 2000-2010 bola v apríli 2003 schválená nová Koncepcia reformy dôchodkového zabezpečenia a v októbri 2003 parlament schválil zákon o sociálnom poistení č.461/2003 Z.z., ktorým s účinnosťou od 1. januára 2004 vznikol prvý pilier. Nová Koncepcia a aj zákon stanovili aj vyššiu mieru zásluhovosti, podľa ktorej by mal dôchodok lepšie odrážať celoživotné príjmy jednotlivca. Po tejto reforme sa dôchodok už vypočítaval z priemeru tzv. osobných mzdových bodov za všetky odpracované roky, z počtu rokov, ktoré bol jednotlivec dôchodkovo poistený a z aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Dôchodkový systém pred reformou (2000 až 2003, pozn.) bol solidárny a neodrážal celoživotné príjmy jednotlivca, pretože sa vymeriaval z mesačného priemeru hrubých zárobkov jednotlivca v piatich najlepších z posledných desiatich kalendárnych rokov pred vznikom nároku na dôchodok. Z uvedeného teda vyplýva, že starý dôchodkový systém bol naozaj solidárny a neodrážal celoživotné príjmy jednotlivcov, a teda mohla nastať situácia, kedy mala učiteľka v MŠ rovnaký dôchodok ako trvalo nezamestnaný občan. 

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error