DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Pán Kaník, aj ja by som po tých skúsenostiach, ktoré máme za sebou, z vašej strany bol trošku opatrnejší, viac pokory do tejto problematiky si to žiada, pretože ten ambiciózny plán (II. pilier, pozn.) súvisel s tým, že sme mali záujem ísť cestou, ktorú v Európe nikto neodskúšal.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 23.04.2012
Pravda

Čo sa týka percentuálneho nastavenia odvodu, v Európe ide skutočne o unikátne nastavený systém dôchodkového sporenia. Je nutné však dodať, že bol inšpirovaný čílskym modelom a v rámci Európy skúsenosťami z Poľska, Estónska, Maďarska, Chorvátska či Švédska. 


Potvrdil to sám Ľudovít Kaník vo februári 2005 pre časopis euroReport(.pdf), ako aj Ján Oravec z Nadácie F. A. Hayeka(.pdf). Ten v publikácii "Príbeh zavedenia osobných dôchodkových účtov na Slovensku" opisuje Kaníkove stretnutia a korešpondenciu s Josem Pinerom, dôchodkovým reformátorom z Čile.

V rámci Európy má podobný dôchodkový systém Estónsko. Jeho systém je rozdelený do troch pilierov. I. pilier pritom predstavuje štátny, II. kapitalizačný a III. doplnkový dôchodok. Principiálne ide teda o ten istý systém ako na Slovensku. Rozdiel je v percentuálnom nastavení odvodu. Zamestnanci si v Estónsku vyberajú dôchodkový fond a potom prispievajú 1% z hrubej mzdy na osobný dôchodkový účet. Na ten prispieva aj štát dvoma z 33%, ktoré zamestnávateľ automaticky odvádza zo mzdy zamestnanca do systému sociálneho poistenia.

Môžeme teda zhodnotiť, že napriek podobnosti a inšpirácie z iných dôchodkových systémov, je systém 9:9 v Európe výsadne "slovenskou cestou".

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error