DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľudovít Kaník

SDKÚ-DS

To zlé zhodnotenie spôsobila vláda pána Roberta Fica. Vtedy keď bola ministerka pani Tomanová, keď sa zaviedli tzv. garancie, ja ich nazývam Ficove garancie straty, pretože oni spôsobili to, že tento systém nezarába. A aby sme nezostali len pri tvrdeniach, ja by som si dovolil ukázať takýto graf. Na tomto grafe vidíme, že v tomto bode došlo k zavedeniu garancií. Tá červená čiarka ukazuje, ako sa správal systém, ako sa správa dodnes, pretože tie garancie až do 1. apríla tohto roku fungovali.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 23.04.2012
Pravda

Je zrejmé, že nastavenie garancií 1. vládou R. Fica viedlo k veľmi konzervatívnemu investovaniu a zbaveniu sa rizikových - no výnosných cenných papierov a akcií, čo minimalizovalo šancu na lepšie výnosy.

Vláda R. Fica zaviedla systém garancií s účinnosťou od 1. júla 2009. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny uvádza, že legislatívne zásahy do nastavenia a hodnotenia výnosnosti fondov v druhom pilieri však spôsobili, že správcovské spoločnosti začali investovať veľmi konzervatívne a výnosnosť dôchodkov nekopírovala výnosnosť na finančnom trhu. Výsledkom zavedenia systému garancií bol predaj všetkých rizikových, ale aj výnosnejších cenných papierov, najmä akcií z portfólií dôchodkových fondov. Dôchodkové správcovské spoločnosti tak znížili riziko dorovnania majetku v prípade straty z vlastných prostriedkov, súčasne však minimalizovali možnosť dosiahnutia vyšších výnosov

Vláda Ivety Radičovej zrušila garancie v rastových (akciových) a vyvážených (zmiešaných) fondoch s účinnosťou od 1. apríla 2012. Jediným garantovaným fondom tak zostal konzervatívny (dlhopisový) fond. V dlhopisovom dôchodkovom fonde sa predlžuje sledované obdobie na účely garancií z pol roka na 60 mesiacov.

Peter Socha z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností pre Hospodárske noviny potvrdil, že Ficove zásahy výnosy s najväčšou pravdepodobnosťou skresali: „Asi áno, ale možný bol len jeden scenár, takže sa nad tým nikto nezamýšľal.

Ľ. Kaník na ilustrovanie zlého zhodnotenia, ktoré mala spôsobiť vláda R. Fica zavedením garancií poukazuje na graf zobrazujúci výnosnosť druhého piliera na časovej osi, ktorý zohľadňuje aj zavedenie garancií 1. júla 2009 do zrušenia garancií v apríli 2012. Tento graf ukazuje, že okamžite po zrušení garancií sa zvýšili výnosy. Pravdivosť tohoto grafu nedokážeme overiť, kedže nie je dostupný. Pravdepodobne ide o aktualizáciu grafu Simulácia vývoja dôchodkovej jednotky rastových dôchodkových fondov, ktoré zverejnilo v decembri 2010 občianske združenie Sporiteľ. 

Týždenník Trend 23. januára 2012:
"Zmeny v druhom pilieri spustené vládou Roberta Fica v roku 2009 zabezpečili presne to, sľubovali: bezpečné uloženie dlhodobých úspor. Nulové riziko so sebou ale nesie aj nulovú šancu na lepší výnos, čo sa vlani potvrdilo už druhý rok po sebe, priemerný výnos fondov bol len o desatinu lepší ako v roku 2010. Vplyvom vyššej inflácie ale už ide o reálny pokles. Nezáleží pritom na type fondov – rastové, vyvážené i konzervatívne zhodne narástli v priemere o 1,4 percenta. Výnimkou bola opäť VÚB Generali so zhodnoteniami nad dve percentá vplyvom mierneho podielu akcií v portfóliu, a aj to nie počas celého roka."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error