DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Život odvtedy, čo sa zaviedol II. pilier, priniesol nejaké konkrétne výsledky. Jeden z tých výsledkov je aj skutočnosť, že prostriedky, ktoré tam sporitelia investovali, sa nezhodnocujú tak, ako sa očakávalo.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 23.04.2012
Zavádzajúce

Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože zavedenie druhého piliera síce neprinieslo také výsledky ako sa očakávalo, ale bolo to spôsobené až legislatívnymi zmenami druhého piliera počas prvej vlády R.Fica. 

Riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliáš sa pre Hospodárske noviny vyjadril, že druhý pilier pokazili zásahy prvej vlády R. Fica, a preto druhý pilier nezarába. Podľa Goliáša "je príčinou konzervatívne investovanie dôchodkových správcovských spoločností, pri ktorom je väčšina peňazí na bankových vkladoch." Legislatívne zmeny prvej vlády R.Fica demotivovali investovať DSS-ky do rizikových cenných papierov, čo spôsobilo, že cenné papiere sa vypredali v čase, kedy bola ich cena na dne. 

Fakt, že druhý pilier nezarába v dôsledku zmien, ktoré spustila vláda R.Fica potvrdil aj portál ekonomika.etrend.sk: "Zmeny v druhom pilieri spustené vládou Roberta Fica v roku 2009 zabezpečili presne to, sľubovali: bezpečné uloženie dlhodobých úspor. Nulové riziko so sebou ale nesie aj nulovú šancu na lepší výnos, čo sa vlani potvrdilo už druhý rok po sebe: priemerný výnos fondov bol len o desatinu lepší ako v roku 2010. Vplyvom vyššej inflácie ale už ide o reálny pokles.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error