DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Predsa jasne ste povedali, že ste za dostavbu Mochoviec bez generálneho dodávateľa .tzn., že Mochovce by mal dostavovať Enel priamo.

Peter Kažimír vs. Jozef Kollár - 16.04.2012
Nepravda

V roku 2006 za vlády Mikuláša Dzurindu Enel získal väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach. Fico otvorene už vtedy kritizoval túto privatizáciu a najmä vo chvíli, keď nastala situácia, že tretí a štvrtý blok nebude dostavaný načas. V roku 2008 sa Fico vyjadril, že: "Niekedy strácame trpezlivosť. Rád by som pripomenul všetkým cudzím vlastníkom energetických monopolov, že existuje článok 20 Ústavy SR, ktorý hovorí, že vo verejnom záujme sa dá vec vyvlastniť. Ak by pokračovali, teraz nejde len o Enel, ale o postoj zahraničných vlastníkov energetických monopolov, v politike, ktorá je v zásade proti politike štátu, proti záujmom tohto štátu, jeho ľudí, teda proti verejnému záujmu, my sa nebudeme ostýchať a použijeme aj takéto krajné prostriedky do budúcnosti. Slovensko nemôže byť energeticky bábková krajina,". 

Otázku vyvlastnenia takisto spomínal Jahnátek v roku 2008, avšak takúto situáciu chápal len ako jednu z možností. (SITA)

Takáto situácia nikdy nenastala a takisto nebolo zverejnené vyjadrenie, že Mochovce by mali byť ďalej dostavané bez Enelu. Jednalo sa len o otázku vyvlastnenia. 


Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2012
success
error